Venstre Top   Højre Top
AKTIER VALUTA OBLIGATIONER NYHEDER LIFESTYLE BOLIGA PENSION REJSER
SØG  
Eks-direktør vil hente 30 mio. kroner til NanoCover
27-02-2008 23:22:39, indsendt af jomura

Den forhenværende direktør nuværende 5-procent aktionær i NanoCover, Torben Steen Jensen, er parat til at gøre et sidste forsøg på at redde virksomheden fra en betalingsstandsning og en efterfølgende konkurs.

Som første led i handlingsplanen har han stillet likviditet til rådighed for selskabet, mens næste led vil bestå i et forsøg på at rejse 30 mio. kroner i form af ny aktiekapital.

Torben Jensen ser fortsat gode muligheder i NanoCover og mener derfor, at det vil være trist, hvis virksomheden ophører med at eksistere og aktionærerne mister alle deres penge.

Læse mere om NanoCover og Rovsing på: http://www.aktie-nyt.dk
 

Aktiekursinfo +/- Kurs Senest opdateret
NanoCover 0,0% 0,37 01-01-2009 00:00:00
Kommentarer til ovenstående indlæg:
Det er rigtig 'fine' firmaer, der er i s
28-02-2008 00:03:34, indsendt af ebro

Det er rigtig 'fine' firmaer, der er i spil her. Har du overvejet at kigge på Mondo? De burde efter deres udsendte oplysninger formentlig være på obs-listen, hvis det ikke var fordi, de operererer med en urealistisk goodwill værdiansættelse.

Der er firmaer på den 'rigtige' Børs, der ikke hæver sig meget over standarden på First North.
 

[Skriv ny kommentarTilbage til oversigten

Blog navigation
 - Tilbage til blog