Italien: Banker i børspause efter store kursf..
Danmark/Moody's: Stramme nedskrivningsregler ..
23-07-2012 09:43:00

Danmark/økonomer: Forbrugertillid fortsat lav trods stigning

Danskernes forbrugertillid steg overraskende til 0,1 i juli fra -2,6 måneden før. Forventningen i markedet lød på en meget mere beskeden stigning til -2,5. Tallene glæder Niels Rønholdt, der er seniorøkonom i Jyske Bank, selvom en del af stigningen skyldes det normale sæsonmæssige udsving, da udsalget så småt starter i juni.

- Det er rart at se forbrugertilliden tikke lidt op igen efter nedgangen i juni. Vi er altså næppe på vej mod en forbrugerforskrækkelse, som vi så i efteråret, hvor indikatoren faldt hastigt. Det mener vi da heller ikke, at der er nogen grund til, skriver Niels Rønholdt i en kommentar til mandagens tal.

Stigningen i juli kommer oven på et generelt fald gennem foråret, der blandt andet er trukket ned af den manglende løsning på den Europæiske gældskrise. Sten Bocian, der er cheføkonom i Danske Bank, læser også dagens tal med lidt mere pessimistiske briller.

- Den lave forbrugertillid er med til at holde vores forventninger til forbrugsvæksten i 2012 og 2013 nede. Under mere normale omstændigheder ville udbetalingen af efterlønsbidrag kunne have løftet det private forbrug betydeligt, men der er desværre ikke udsigt til en egentlig kickstart af det private forbrug, da danskerne fortsat er meget tilbageholdne med at bruge penge, skriver han i en kommentar.

/ritzau/FINANS

Martin Mogensen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk

Opret kommentar

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Aktier/åbning: Pandora får en på skrinet
2
Pandora: Prometheus Invest udbyder op til 13 mio aktier
3
Pandora: Prometheus accepterer salg af aktiepost
4
Vestas: Mexicanere kan blive første 3,3 MW-kunder
5
Aktier/middag: Pandora pryglet af Prometheus
Euroinvestor i andre lande: Euroinvestor.com | Euroinvestor.se | Euroinvestor.no | Euroinvestor.fr | Forexinvestor.com| Wisselkoersen.nl | Valuta.se | Valutaveksel.no | Divisas.es | Valute.it
Copyright Euroinvestor A/S 2013  Disclaimer Privatlivspolitik
Aktieinformation leveres af Interactive Data.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
23. maj 2013 06:26:31
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20130522.3 - EUROWEB5 - 2013-05-23 06:26:31 - 2013-05-23 06:26:31 - 1 - Website: OKAY