Olieprisen åbner den nye uge med fald, da dårlige tegn fra Kina sammenholdt med den fortsatte gældskrise i eurozonen giver en dårlig fremtidsudsigt for den globale efterspørgsel efter benzin. Også kobber og guld handles mandag lavere end fredagens lukkeniveau.
En toprådgiver i den kinesiske centralbank, Song Guoqing, har udtalt, at Kinas økonomiske vækst kan risikere at bremse op til 7,4 pct. i tredje kvartal sammenlignet med et år tidligere. Det vil i så fald være et fald fra 7,6 pct. i årets andet kvartal, en vækst som var den laveste i mere end tre år i Kina, som er verdens næststørste forbruger af råolie efter USA.
For eurozonens vedkommende mødes landets internationale kreditorer i Athen tirsdag. Der er tvivl om, hvorvidt Grækenland kan leve op til de mål, som blev sat i forbindelse med den seneste hjælpepakke, og det skaber yderligere uro om den kriseramte euro. Fællesvalutaen handles for tiden i det laveste niveau i to år.
Af oliespecifikke nyheder uden makroøkonomisk karakter har Irak genoptaget olieeksporten til Tyrkiet, efter at en eksplosion fredag havde lukket ned for en rørledning, der transporterer op imod 350.000 tønder råolie dagligt. Det fjerner en smule forsyningspres og sender prisen på råolie yderligere ned.
- Europas gældskrise bliver ved, og Kina er ved at være en bekymring. Der er også stadigvæk et stort råolieudbud i markedet, så alle er indforståede med, at eventuelle prisstigninger vil være begrænsede, siger Ken Hasegawa fra Newedge Group til Bloomberg News.
WTI-olien falder 1,7 pct. til 90,28 dollar per tønde, mens Nordsø-olien, Brent, går tilbage med 1,3 pct. til 105,46 dollar per tønde.
Risikoen for dalende vækst i Kina går også ud over kobberprisen. Kina er verdens største forbruger af metallet, som tidligere på morgenen blev handlet 0,9 pct. lavere til 7484,75 dollar per ton.
Guldprisen falder 0,3 pct. til 1578,30 dollar per ounce. De europæiske kvaler har mandag morgen atter sendt dollar ud i en styrkelse, og det svækker gulds appel som sikker havn for investorerne.
- Dollar er den eneste faktor, der lægger pres på prisen. Der er en stor strøm af mennesker, der leder ikke så meget efter en sikker havn, men mere et sted hvor de kan parkere deres penge, og hvor de ved at prisen bliver holdt oppe, og det kan man ikke sige om guld, siger David Lennox, analytiker i Fat Prophets, til Bloomberg News.
/ritzau/FINANS
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk