Den største overraskelse for Carlsberg og dermed koncernchefen Jørgen Buhl Rasmussen i andet kvartal er vejret. Det erkender han over for Ritzau Finans. Alt det, som Carlsberg selv styrer, kører som planlagt.
- Vejret er den største overraskelse for os. Det har været frygteligt vådt og regnfuldt. I Storbritannien har det været specielt slemt, oplyste han.
Var det dårlige vejr ikke kommet ind fra højre, havde vi leveret som vi havde lovet uden valutaeffekt, vurderer han.
Det er et pænt trecifret millionbeløb på EBIT, som mangler på grund af vejret i andet kvartal. Og juli (første måned i tredje kvartal) har heller ikke budt på ølvejr generelt i Nord- og Vesteuropa.
- Vi kan jo ikke sælge de øl, vi ikke solgte i sommer, senere, og derfor vil det mangle på helåret, som CFO Jørn P. Jensen udtrykte det.
Carlsberg fastholder forventningerne til 2012 i onsdagens regnskab. Bryggerigruppen venter fortsat et svagt stigende justeret nettoresultat (nettoresultat eksklusive særlige poster) i forhold til 5203 mio. kr. i 2011. Det primære resultat før særlige poster ventes på niveau med 2011.
Det er effekten af ændrede forventninger til valutakursudviklingen i rubler mod euro, der er baggrunden for, at det er muligt at fastholde forventningerne trods det dårlige vejrs voldsomt negative effekt.
EBIT før særlige poster udgjorde i 2011 9816 mio. kr.
Valutakursen, som Carlsberg regner med, er dog fortsat over det gennemsnitlige niveau i første halvår på omkring 39,7 mod euro. Det nuværende niveau giver ligeledes basis for en valutarelateret opjustering - måske allerede i tredje kvartal, men det kommer an på vejret. Bliver det dårligt, er der så luft til endnu en fastholdelse.
/ritzau/FINANS
Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk