Euro svækkes over for dollar fredag morgen, forud for et besøg fra den græske premierminister, Antonis Samaras, i Berlin, hvor han skal mødes med Tysklands forbundskansler, Angela Merkel, og Frankrigs præsident, Francois Hollande.
På et møde mellem Merkel og Hollande torsdag, sagde den tyske regeringsleder, at hun helst ser, at Grækenland fortsætter med den spareplan, som EU har pålagt landet, men at hun vil vente på trojkaens rapport, før EU kan træffe en endelig beslutning. Grækerne har tidligere anmodet om en lempelse af tidsfristen for implementeringen af sparekravene.
- Det er vigtigt for mig, at vi står ved vores forpligtelser og venter på trojkaens rapport og ser, hvad resultatet er. Vi, og jeg, vil opfodre Grækenland til at følge den vej, der vil kræve en masse af befolkningen, lød det i en pressemeddelelse fra Angela Merkel efter mødet med Hollande torsdag.
Trojkaen, som består af embedsmænd fra IMF, EU og Den Europæiske Centralbank, ECB, offentliggør sin rapport om statussen på de græske spareplaner i september.
Yen svækkes over for euro og dollar fredag, efter at der torsdag kom positive nøgletal fra USA. Torsdag viste flere nøgletal fra Europa og Kina imidlertid også en noget mere forkølet udvikling og giver bekymring om udviklingen i den globale økonomi.
Euro svækkes over for dollar til 1,2561 fra et niveau ved dansk børslukketid torsdag på 1,2583. Den fælles valuta styrkes til 98,74 over for yen fra 98,62 torsdag og dollar styrkes mod yen til 78,61 mod et niveau ved dansk lukketid torsdag på 78,37.
/ritzau/FINANS
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk