Af Peter Aabo, Aktieugebrevet
Bavarian Nordic aktien er steget med 28 % i år blandt andet takket være en kraftig optimering af produktionsapparatet til koppevaccinen IMVAMUNE, som har forbedret profitabiliteten. Skal den gode stemning bevares, skal der dog nye og større ordrer til.
Børskurs på analysetidspunktet: 49,0
AktieUgebrevets fair value (3 mdr): 61,0
Bavarian Nordic har nu for alvor fået gang i leverancerne af koppevaccinen IMVAMUNE til de amerikanske myndigheder. I første halvår omsatte selskabet for 445 mio. kr., hvoraf 387 mio. kr. kan relateres til IMVAMUNE.
Bavarian Nordic havde ved udgangen af 1. halvår 2012 leveret 3,7 mio. doser alene i årets første seks måneder og dermed 9,7 mio. doser totalt set af den samlede amerikanske ordre på 20 mio. doser. Selve produktionsapparatet er desuden blevet effektiviseret drastisk således, at produktionskapaciteten er blevet fordoblet, hvilket også har forbedret bruttomarginen på salget til omkring 45 %.
Udgiftssiden er dog også for opadgående, hvilket dels skyldes øgede produktionsomkostninger til IMVAMUNE, som er steget fra 120 mio. kr. i 1. halvår 2011 til nu 233 mio. kr. Derudover har selskabet i november sidste år iværksat et udgiftstungt fase III studie med prostatakræftvaccinen PROSTVAC, og udgifterne til forskning og udvikling er derfor steget med knap 25 mio. kr. til 144 mio. kr. Samlet set betyder det et lille underskud før skat på 13 mio. kr., men som følge af en teknisk nedskrivning af et udskudt skatteaktiv på over 182 mio. kr., ender periodens nettoresultat på -198 mio. kr. Selskabets kassebeholdning lød på 511 mio. kr. ultimo 1. halvår 2012.
(Uddrag af artikel)
Tegn abonnement på AktieUgebrevet og læs artiklen i sin helhed