31 mar: Mærsk: Containerrater i solid stigning i denne uge
31 mar: Danmark/Økonom: Endnu et niveauløft af dansk økonomi
31-03-2017 09:57:35

Det samlede antal aktier og stemmerettigheder i Zealand pr. 31. marts 2017

Relateret indhold
10 jul - 
Zealand Pharma/Danske: Anbefaling ned til "hold" fra "k..
07 jul - 
Zealand Pharma/Nordnet: Parallel notering kan give et f..
07 jul - 
Zealand Pharma søger amerikanske myndigheder om børsnot..
Relateret debat
11 jul - 
Det ser ikke ud til Societe Générale giver dig mulighed..
11 jul - 
Venter med at Købe til kursen går under 100kr.
11 jul - 
Skurkene kan du få leveret på et fad h&eacu..

Selskabsmeddelelse - Nr. 7 / 2017

Det samlede antal aktier og stemmerettigheder i Zealand pr. 31. marts 2017

København, 31. marts 2017 - I henhold til § 10 i bekendtgørelse om udsteders oplysningsforpligtelser udsender Zealand meddelelser med information om det samlede antal aktier og stemmerettigheder i selskabet ved udgangen af en kalendermåned, hvor der har været ændringer i aktiekapitalen. 

I selskabsmeddelelse nr. 6/2017 af 23. marts 2017 informerede Zealand om forhøjelse af sin aktiekapital efter udnyttelse af medarbejder-warrants. I forlængelse af denne meddelelse er det samlede antal aktier og stemmerettigheder i Zealand pr. 31. marts 2017 som angivet i nedenstående tabel:

 

Dato

Antal aktier

(a nominel værdi 1 kr.)

Aktiekapital

(nominel værdi i kr.)

Antal stemmerettigheder
31. marts 2017 26.151.865 26.151.865 26.151.865

For yderligere information kontakt venligst:

Mats Blom, økonomidirektør

Tlf.: 31 53 79 73, e-mail: mabl@zealandpharma.com

Om Zealand Pharma A/S

Zealand Pharma A/S (Nasdaq København: ZEAL) ("Zealand") er en bioteknologisk virksomhed med fokus på at opdage, designe og udvikle nye peptidbaserede lægemidler. Zealand har en portefølje af lægemidler og produktkandidater under licenssamarbejde med Sanofi, Boehringer Ingelheim og Helsinn samt en pipeline af egne patentbeskyttede lægemiddelkandidater, der primært retter sig mod specialsygdomsområder med store uopfyldte behov.

Virksomhedens først udviklede lægemiddel, lixisenatid, en prandial GLP-1-receptoragonist til dosering én gang dagligt til behandling af type 2-diabetes, er udlicenseret til Sanofi. Lixisenatid markedsføres som Adlyxin® i USA og Lyxumia® uden for USA. Lixisenatid er udviklet i en kombination med basal insulin glargin (Lantus®) og markedsføres som Soliqua(TM) 100/33 i USA og er godkendt som Suliqua(TM) i Europa.

Zealands pipeline omfatter dasiglucagon* (ZP4207, enkeltdosisversion) til nødbehandling af akut svær hypoglykæmi (fase 2), glepaglutid* (ZP1848) til behandling af korttarmssyndrom (fase 2), dasiglucagon* (ZP4207, flerdosisversion) til brug i et bihormonelt, kunstigt bugspytkirtelsystem til bedre kontrol af hypoglykæmi og diabetes (fase 2) samt en række andre terapeutiske peptider i tidlig klinisk og præklinisk udvikling.

Zealand er baseret i København (Glostrup). For yderligere oplysninger om virksomheden og dens aktiviteter henvises til www.zealandpharma.com, og Zealand kan også følges på Twitter @ZealandPharma.

* Dasiglucagon og glepaglutid er foreslåede INN-navne (proposed International Nonproprietary Names (pINN)).

07-17_0331 Antal aktier og stemmerettigheder i Zealand pr. 31. marts


This announcement is distributed by Nasdaq Corporate Solutions on behalf of Nasdaq Corporate Solutions clients.

The issuer of this announcement warrants that they are solely responsible for the content, accuracy and originality of the information contained therein.

Source: Zealand Pharma via Globenewswire

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
10 jul
ZEAL
Der er et motto der lyder "Den som lever skjult lever godt". Jeg syntes at jeg er godt orienteret in..
24
10 jul
ZEAL
Her den anden dag var der Q&A med Zealands CEO Britt Meelbye på Proinvestor.dk. Link: http://www.pro..
20
09 jul
ZEAL
Zealand Pharma oplyste fredag, at selskabet har indleveret en registreringserklæring til Securities ..
14
06 jul
ZEAL
Der har flere gang været spekulationer om Zealand Pharma kunne være et opkøbs mål. Jeg har selv bidr..
14
09 jul
ZEAL
Jeg vil i øvrigt gerne tage hatten af for MENA som ret stædigt har argumenteret for at Brit Meelby J..
11
09 jul
ZEAL
Wee - Nu har du meget travlt med mig. Så vil jeg gerne have lov til at introducerer nogle fakta du k..
9
11 jul
ZEAL
k1 - Det er ikke sandt. Det er vigtigt at du forstå nuancerne i det du udtaler dig om. ZP få royalty..
8
06 jul
ZEAL
Værsgo EI   Dejlig udvikling i TRX.   Bliver spændene at se effekten af de aftaler der er indgået me..
8
09 jul
ZEAL
Wee – Hatten af for du tog udfordingen op selvom jeg ikke syntes der var meget reflektion over konku..
7
09 jul
ZEAL
Wee - Jeg syntes at du skal starte med redegøre for konkurrenterne på den kunstige bugspytkirtle sna..
6

Storbanker mister tro på olieprisens revanche

11-07-2017 13:39:21
Olieprisen falder tirsdag. Samtidig har to af verdens største banker skåret markant i deres forventninger til olieprisen resten af året. Det skriver Reuters.Siden et niveau på omkring 56 dollar i starten af året for en tønde Brent-olie, er olieprisen siden sidst i maj dykket fra omkring 54 dollar til 46,50 dollar tirsdag.- Den fundamentale stemning omkring olieprisen har taget en vending til det v..

Vestas ligner en taber i spillet havvindmøllepark i USA - citat

11-07-2017 11:12:05
MHI Vestas ser ifølge branchemediet Energiwatch ud til at være meget langt fra ordren til til USA hidtil største havvindmøllepark. Konkurrenterne Gamesa og GE ser ud til at stå forrest i køen.Projektet er på 750 MW, skal ligge ud for staten Maryland og opføres af US Wind. Parken beskrives af Energiwatch som den, der for alvor skal bryde døren ind, når det kommer til havvindmølleparker i verdens st..

Aktier/tendens: Optimismen får støtte fra nær og fjern

11-07-2017 08:22:35
Mandagens let positive undertone på det danske aktiemarked står til at fortsætte tirsdag, hvor blandt andet forsikringskoncernen Tryg har offentliggjort et solidt regnskab.Fremdriften får støtte fra en overvældende majoritet af plusser i den asiatiske handel tirsdag, samtidig med at de amerikanske aktiefutures indikerer stigninger på 0,1-0,2 pct., mens den tyske DAX-future peger op i størrelsesord..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Aktier/tendens: Optimismen får støtte fra nær og fjern
2
Vestas ligner en taber i spillet havvindmøllepark i USA - citat
3
Tysk storbank advarer mod boblende aktiemarked - GENT
4
Amerikanske aktier dykker efter Trumps søn fremlægger e-mails
5
Rusland er klar til at udvise 30 amerikanske diplomater

Relaterede aktiekurser

Zealand Pharma A/S 131,00 0,8% Stigning i aktiekurs

Køb- og salgsanbefalinger

  • Trend
  • Pengemaskinen

Copyright Euroinvestor A/S 2017  Disclaimer Privatlivspolitik
Aktieinformation leveres af Interactive Data.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
12. juli 2017 05:57:24
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20170706.1 - EUROWEB3 - 2017-07-12 05:57:24 - 2017-07-12 05:57:24 - 1 - Website: OKAY