06 jun: Genmab/Sydbank: Darzalex-data kan skabe opmærksomhed om aktien
06 jun: Össur/WDI: Aktiekøb på 200 mio. er en tillidserklæring
06-06-2017 09:14:44

Aktier/åbning: Genmab bidrager til C20-plus - Veloxis suser op

Relateret indhold
17:07 - 
Torsdagens aktier: Nets i uvant rekordrolle i roligt ma..
11:49 - 
Aktier/middag: Yellen holder hånden under sommerramt ma..
09:14 - 
Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarke..
Relateret debat
30 jun - 
ja markedet steg og 3 bankaktier faldt. Godt man ikke h..
30 jun - 
N/A
30 jun - 
Super analyse eller noget - ser 3 bankaktier som de mes..

Genmab og Pandora markerer sig positivt blandt C20-aktierne, mens der blandt sidepapirerne er pæne stigninger i Veloxis og Össur fra åbningen tirsdag.

Eliteindekset C20 Cap ligger efter fem minutters handel 0,03 pct. højere i 1166,83, efter at indekset fredag før pinse lukkede i det højeste niveau nogensinde.

Genmab får opmærksomhed, efter at selskabet har vist sig frem på kræftkonferencen ASCO i Chicago, som startede 2. juni og løber til og med i dag.

Sydbank-analytiker Søren Løntoft Hansen hæfter sig her ved positive resultater fra et fase 1b-studie, hvor Darzalex prøves som førstebehandling i kombination med kræftmidlerne Revlimid og Kyprolis samt Dexamethason.

Desuden er der offentliggjort opdaterede data fra studierne Pollux og Castor, der tidligere har ført til en godkendelse af Darzalex som andenbehandling i kombination med kræftmidlerne Revlimid eller Velcade samt hormonpræparatet Dexamethason.

- Jeg tror ikke, at der bliver tale om en markant kursstigning i dag, men jeg tror trods alt, at Genmab vil outperforme det generelle marked, siger Søren Løntoft Hansen til Ritzau Finans.

Genmabs-aktien stiger fra åbningen 1,2 pct. til 1470 kr. Pandora ligger dog helt i toppen af C20 med en stigning på 2,0 pct. til 639 kr. I bunden ligger Jyske Bank med et fald på 1,1 pct. til 366,10 kr. - et fald på 3,9 kr., hvilket dog kan tilskrives, at aktien handles uden retten til et ekstraordinært udbytte på 5,60 kr. per aktie.

Uden for C20 skiller Veloxis sig positivt ud med en stigning på 7,1 pct. til 1,21 kr. Selskabet har indgået to partneraftaler for henholdsvis det canadiske og det kinesiske samt taiwanesiske marked. Som led i begge aftaler vil Veloxis modtage forudbetalinger og skal desuden levere sit lægemiddel Envarsus XR til en aftalt pris.

Össur stiger desuden 3,9 pct. til 33,75. Fredag eftermiddag kom det frem, at William Demant Invest, der er 100 pct. ejet af Oticon Fonden, øgede sin ejerandel i selskabet til omtrent 45 pct. efter køb af knap 3,6 mio. aktier. Aktiekøbet følger efter et andet inden for den seneste tid.

På analysefronten har Royal Bank of Canada regnet sig frem til højere kursmål for både Danske Bank og Nordea. For Danske Bank er kursmålet løftet til 265 kr. fra 245 kr., mens anbefalingen fastholdes på ”outperform”.

Nordeas kursmål lyder endvidere nu på 91,61 kr. mod tidligere 85,05 kr. Også her fastholdes anbefalingen ”outperform”. Danske Bank-aktien stiger 0,5 pct. til 249,60, og Nordea ligger 0,1 pct. højere i 84,75 kr.

/ritzau/FINANS

Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail: finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
07 jul
DANSKE
Kongsmart havde efter mange år i banken pådraget sig en hvis form for paranoia, og i den forbindelse..
17
07 jul
DANSKE
6212 var lidt brunstig i aftes... - Men så fik han at vide af sin kone, at han havde at holde sig i ..
15
12 jul
GEN
Kursen har været præget af markedsnervøsitet. Efter min mening må denne nervøsitet være henlagt til ..
9
12 jul
GEN
1399 vil være en begyndelse 1     Som sagt er kort TA i form af en macd bundvending igang på dagspl..
8
12 jul
GEN
18 juli løber JnJ investor arrangement af stablen. Jeg forventer at markedets ører vil være på ekstr..
8
07 jul
GEN
Dagens up-date på  JNJ-61186372 (fra 40 til 80 patienter).   Hvad drejer dagens UDVIDEDE forsøg sig ..
7
10 jul
VELO
  “Best in class” Med super data, svært at tro kursen bliver liggende og rode her, meget længere, ha..
6
07 jul
GEN
Iøvrigt - rart at ende i toppen af registret efter nogle øv dage.   Back on track !     mvh TheNote ..
5
07 jul
VELO
  VELO har ikke i den senere tid været særlig attraktiv for day trading, Aktien er ikke så volatil, ..
5
12:15
GEN
De første pris-indikationer på Car-T behandlinger er dukket op. Det viser sig at man påregner priser..
4

Fondsbørsmeddelelser

Aarhus Elite: Nyt klubhus kræver igen forhøjet aktiekapital

13-07-2017 16:16:42
Selskabet bag fodboldklubben AGF, Aarhus Elite, skal igen hente penge til udbygningen af nye klubfaciliteter på Fredensvang.Det fortæller selskabet i en fondsbørsmeddelelse.I alt udsteder Aarhus Elite 26 mio. nye B-aktier, svarende til 9 pct. af selskabets aktiekapital. Det ventes at indbringe et provenu på 6,36 mio. kr. efter omkostninger på forventeligt 180.000 kr.- Udstedelse af aktierne skal t..

Vestas får hollandsk ordre på 22 MW - NY

13-07-2017 13:55:37
Vestas har modtaget en ordre på 22 megawatt (MW) til hollandske Enecos Slufterdam-vindpark tæt ved Rotterdam.Seks af Vestas' V112-3,45 MW-møller skal levere kapaciteten, fortæller vindmølleproducenten i en meddelelse. Med ordren følger en serviceaftale, og levering samt installation af møllerne er planlagt til at foregå i anden halvdel af 2018.Ordren følger, efter at en anden hollandsk kunde, Nuon..

Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarked

13-07-2017 09:14:43
Ligesom solen ikke rigtig kan finde ud af, om den helt skal kigge frem over skyerne torsdag morgen, så er retningen lidt til begge sider på det danske aktiemarked, hvor investorerne igen sender Bang & Olufsen-aktierrne ned efter onsdagens regnskab.Ved markedsåbning ligger det danske eliteindeks, C20 Cap, og veksler mellem marginale stigninger og fald. Tre minutter inde i handlen falder indekset 0,..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Presset smykkekæde henter ny topchef hos Diesel
2
Aktier/tendens: Positiv undertone og mindre stigninger i sigte
3
Tryg: Analytikere skifter holdning efter halvårsregnskab - NY2
4
Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarked
5
Direktør i OW Bunkers datterselskab tiltales for fusk for 800 mio. kr.

Relaterede aktiekurser

Nordea Bank AB 112,20 -0,3% Fald i aktiekurs
Danske Bank A/S 257,00 0,4% Stigning i aktiekurs
Veloxis Pharmaceuticals .. 1,08 0,0% Aktiekurs uændret
Jyske Bank A/S 387,30 0,1% Stigning i aktiekurs
Genmab A/S 1.411,00 -0,2% Fald i aktiekurs
Nordea Bank AB 87,40 0,6% Stigning i aktiekurs
Össur hf 31,48 0,1% Stigning i aktiekurs
Nordea Bank 12,71 0,0% Aktiekurs uændret

Køb- og salgsanbefalinger

  • Trend
  • Pengemaskinen

Copyright Euroinvestor A/S 2017  Disclaimer Privatlivspolitik
Aktieinformation leveres af Interactive Data.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
13. juli 2017 20:24:50
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20170706.1 - EUROWEB3 - 2017-07-13 20:24:50 - 2017-07-13 20:24:50 - 1 - Website: OKAY