29 jun: Dansk økonomi har fået mere fart på opsvinget
29 jun: Aktier/åbning: Pandora i bund i grønt marked
29-06-2017 08:49:35

Danske Bank nærmer sig salg af 15 mia. kr. privatlån i Irland - citat

Relateret indhold
17:07 - 
Torsdagens aktier: Nets i uvant rekordrolle i roligt ma..
11:49 - 
Aktier/middag: Yellen holder hånden under sommerramt ma..
09:14 - 
Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarke..
Relateret debat
08 jul - 
Skide da være med børnene, det er da v&ael..
08 jul - 
Ja, sørgeligt, og bestanden vil eksplodere. Naturstyrel..
08 jul - 
Nu er der jo kommet ulve, og så skal de nok sørge for a..

Danske Bank er kommet nærmere et salg af en irsk portefølje af privatlån på omkring 2 mia. euro, som banken forventes at kunne have ude af bøgerne ved udgangen af 2017.

Det skriver Irish Independent.

Ifølge avisen har Danske Bank hyret den amerikanske investeringsbank Morgan Stanley i processen, og ifølge kilder med indsigt i sagen er der interesse fra både kapitalfonde og flere irske banker.

Bank of Ireland bliver nævnt som den oplagte kandidat, da banken i 2015 købte en låneportefølje på 274 mio. euro fra Danske Bank.

Danske Bank håber ifølge Irish Independent at kunne gennemføre et salg i efteråret, men har ikke ønsket at kommentere oplysningerne i artiklen.

Danske Bank gjorde sin entre i Irland i 2004 med købet af National Irish Bank, men besluttede i 2013 at droppe sin satsning på irske privatkunder og mindre virksomhedskunder og i stedet kun satse på de helt store virksomheder og institutionelle kunder.

Det skete, efter at banken havde tabt store summer i Irland, der var meget hårdt ramt af finanskrisen.

/ritzau/FINANS

Aske Muff +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
07 jul
DANSKE
Kongsmart havde efter mange år i banken pådraget sig en hvis form for paranoia, og i den forbindelse..
17
07 jul
DANSKE
6212 var lidt brunstig i aftes... - Men så fik han at vide af sin kone, at han havde at holde sig i ..
15
08 jul
DANSKE
Skide da være med børnene, det er da være med vildet og hundende
1

Aarhus Elite: Nyt klubhus kræver igen forhøjet aktiekapital

13-07-2017 16:16:42
Selskabet bag fodboldklubben AGF, Aarhus Elite, skal igen hente penge til udbygningen af nye klubfaciliteter på Fredensvang.Det fortæller selskabet i en fondsbørsmeddelelse.I alt udsteder Aarhus Elite 26 mio. nye B-aktier, svarende til 9 pct. af selskabets aktiekapital. Det ventes at indbringe et provenu på 6,36 mio. kr. efter omkostninger på forventeligt 180.000 kr.- Udstedelse af aktierne skal t..

Vestas får hollandsk ordre på 22 MW - NY

13-07-2017 13:55:37
Vestas har modtaget en ordre på 22 megawatt (MW) til hollandske Enecos Slufterdam-vindpark tæt ved Rotterdam.Seks af Vestas' V112-3,45 MW-møller skal levere kapaciteten, fortæller vindmølleproducenten i en meddelelse. Med ordren følger en serviceaftale, og levering samt installation af møllerne er planlagt til at foregå i anden halvdel af 2018.Ordren følger, efter at en anden hollandsk kunde, Nuon..

Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarked

13-07-2017 09:14:43
Ligesom solen ikke rigtig kan finde ud af, om den helt skal kigge frem over skyerne torsdag morgen, så er retningen lidt til begge sider på det danske aktiemarked, hvor investorerne igen sender Bang & Olufsen-aktierrne ned efter onsdagens regnskab.Ved markedsåbning ligger det danske eliteindeks, C20 Cap, og veksler mellem marginale stigninger og fald. Tre minutter inde i handlen falder indekset 0,..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Presset smykkekæde henter ny topchef hos Diesel
2
Aktier/tendens: Positiv undertone og mindre stigninger i sigte
3
Tryg: Analytikere skifter holdning efter halvårsregnskab - NY2
4
Aktier/åbning: Nye fald til B&O i svingende sommermarked
5
Direktør i OW Bunkers datterselskab tiltales for fusk for 800 mio. kr.

Relaterede aktiekurser

Danske Bank A/S 257,00 0,4% Stigning i aktiekurs

Køb- og salgsanbefalinger

  • Trend
  • Pengemaskinen

Copyright Euroinvestor A/S 2017  Disclaimer Privatlivspolitik
Aktieinformation leveres af Interactive Data.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
13. juli 2017 20:16:57
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20170706.1 - EUROWEB3 - 2017-07-13 20:16:57 - 2017-07-13 20:16:57 - 1 - Website: OKAY