De amerikanske aktier steg i sidste uge, trods et fald fredag, med 2,6 pct., og siden bunden midt i juni har aktierne i USA løftet sig næsten 8 pct.
Eksperterne advarer dog om at tro, at der nu er fundet en bund, for man ser ofte aktierally midt i bjørnemarkeder.
»Lad dig ikke narre. Det er hårdt, men lad dig ikke forføre af dem,« siger Steve Sosnick, chefstrateg hos Interactive Brokers, til Yahoo Finance.
»Vi er stadig i et bjørnemarked, og vi ser stadig Fed som en modvind.«
Læs også: Gaspriser tordner i vejret efter Gazprom-udmelding
Den amerikanske centralbank, Federal Reserve, har allerede i år hævet sin rente tre gange med samlet 1,50 pct.point for at reducere efterspørgslen i økonomien og få den tårnhøje inflation, senest på 9,1 pct. i juni, ned.
Banken ventes dog at løfte sin rente yderligere igen i denne uge, på onsdag, formentlig atter med 0,75 pct.point som i juni, og bankens chefer har selv senest indikeret, at renten vil ligge 1,75 pct.point højere ved udgangen af 2022 i forhold til niveau nu i 1,50-1,75 pct.
»Lige nu får vi ikke rigtigt nogen bund, med mindre der kommer en eller anden forandring i finans- eller pengepolitikken,« spår Interactive Brokers' chefstrateg.
Steve Sosnick mener, at markedet stadig mangler at "kapitulere", og at aktierne derfor vil falde yderligere. De er indtil nu i minus med 17 pct. i år.
»Reel kapitulation sker, når folk siger "åh gud, jeg gider ikke engang tale om det mere". Ingen af os ønsker, at det sker. Det er ikke godt for nogen af os, men det er ægte kapitulation, og jeg tror, vi er et stykke fra det,« lyder det til Yahoo Finance.
Læs også: Bank fjerner negative renter
Læs også: Bavarians guldæg godkendes i Europa
.\˙ MarketWire