Første juledag tikkede der et nyt brev ind i e-Boks hos Kit Abel Prehn og hendes mand på Prins Valdemars Vej i Gentofte.
»Vi åbner brevet. Så kigger vi på hinanden og griner. Sådan lidt vantro,« siger Kit Abel Prehn.
Euroinvestor og B.T. samarbejder - derfor er artiklen på B.T.
Som nogle af sidste boligejere i Danmark, har de langt om længe modtaget den endelige 2020-vurdering af deres relativt nyopførte hus. Det var med spænding, at de åbnede brevet i e-Boks.
For da de i september 2023 ligesom alle andre boligejere i Danmark fik tilsendt den foreløbige 2022-vurdering, fik de et chok. Den foreløbige vurdering lød på 22.390.000 kroner.
God nok er husene dyre i hendes kvarter, men ikke så dyre.
Vurderingsstyrelsen satte grundværdien til 7.527.000 kroner, mens selve huset – et etplanshus på 235 kvadratmeter – blev vurderet til svimlende 14.863.000 kroner eller næsten 11 millioner kroner mere, end Kit Abel Prehn og hendes mand betalte for at få huset bygget i 2017.
Kit Abel Prehn kontaktede i efteråret 2023 Vurderingsstyrelsen for at få dem til at indse, at vurderingen var helt på månen. Men nej, 15. november sidste år skrev Vurderingsstyrelsen i et brev til Kit Abel Prehn, at:
»Vi har nu kvalitetstjekket vurderingerne, og vi har ikke fundet grundlag for at ændre den foreløbige vurdering af din ejendom.«
Kit Abel Prehn følte sig magtesløs.
Samtidig tirrede det hendes retsfølelse, at styrelsen ikke gav nogen forklaring på, hvordan den helt konkret havde ‘kvalitetstjekket’ hendes ejendom.
Men hun opgav at gå videre med sagen.
Derfor blev hun mildest talt overrasket, da Vurderingsstyrelsen ud af det blå 4. november 2024 sendte hende et brev, hvor styrelsen uden videre forklaring skrev, at de havde ‘set’ på hendes ejendomsvurdering igen og sat den ned, da den første vurdering var ‘skæv’.

I et hug skar Vurderingstyrelsen 7,39 millioner kroner af den foreløbige 2022-vurdering, som nu er landet på runde 15,0 millioner kroner.
Spændingen var derfor tæt på ulidelig, da Kit Abel Prehn og hendes mand lige efter jul åbnede det nye brev fra Vurderingsstyrelsen med den endelige 2020-vurdering.
Tallet frembragte latter foran computeren på Prins Valdemars Vej:
11.985.000 kroner – altså mere end 10 millioner kroner lavere end den foreløbige 2022-vurdering.
»Hvordan fanden kan man lave en foreløbig 2022-vurdering, der er næsten dobbelt så høj som den endelige 2020-vurdering og fastholde den foreløbige 2022-vurdering i over et år,« udbryder Kit Abel Prehn:
»Det er jo fuldstændig vanvittigt.«
Vurderingsstyrelsen kommenterer ikke på konkrete sager. I et tidligere svar til Euroinvestor og B.T. vedrørende Kit Abel Prehns sag, hæftede styrelsen sig ved, at der ifølge styrelsen siden 2023 er gennemført en betydelig kvalitetssikring af de foreløbige 2022-vurderinger.
»Det betyder, at en lang række borgere i dag står med bedre og mere retvisende vurderinger end sidste år. Det har for nogle beklageligvis betydet modsatrettede meldinger, og det anerkender vi, kan opleves bøvlet,« skrev styrelsen og tilføjede:
»For langt de fleste betyder skatterabatten derudover, at en for høj vurdering ikke betyder, at man skal betale mere i skat end ellers, og hvis man står for at sælge ejendommen og står med en foreløbig vurdering, der ikke opleves som retvisende, kan man kontakte Vurderingsstyrelsen og få den gennemgået.«
For Kit Abel Prehn har forløbet være mere end ‘bøvlet’.
»Den endelige 2020-vurdering rammer formentlig inden for skiven. Men hele det her forløb har været utrygt og meget forvirrende. Det kunne vi godt have været foruden. Det har været hat og briller.«
