Henter kommentarer

Festen på lejlighedsmarkedet falder lidt til ro i november


Der er ved at komme ro på boligmarkedet. 

I november forholdt boligpriserne sig i ro sammenlignet med oktober, og antallet af solgte boliger faldt. 

Det faldende salg gælder både huse, ejerlejligheder og sommerhuse, viser friske tal fra Boligsiden. 

Korrigerer vi for sæson, så steg boligpriserne dog - huspriserne med 0,9 pct. og lejligheder med 0,6 pct.

Det er normalt, at aktiviteten på boligmarkedet daler i løbet af efteråret og vinteren, og det afspejler sig som oftest i salgspriserne, som enten falder en smule eller ændrer sig minimalt denne tid på året, lyder det fra Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

»Hvad, der er anderledes i år, er dog, at der venter nye ændringer i boligskatten lige om lidt, når nytårsklokkerne ringer 2024 ind. Og nogle steder i landet har de forestående boligskatteændringer skabt bevægelse på boligmarkedet,« forklarer hun.

Læs også: Nordea Kredit: Her er det billigste boliglån lige nu

Det har især kunne mærkes i de områder, hvor boligskatterne står til at stige betydeligt til næste år. Her vil dem, der enten i forvejen ejer, eller når at købe og overtage en bolig før årsskiftet have mulighed for at få fingre i en skatterabat, der fastholder boligskatten på det nuværende niveau.

»I nogle tilfælde har udsigten til skatterabatten gjort, at vi de seneste måneder har set let stigende boligpriser, og det kan også bidrage til at forklare, hvorfor vi ser en stagnation i boligpriserne i november frem for faldende boligpriser, som det oftest er tilfældet i årets sidste måneder,« lyder det fra boligøkonomen. 

Det er især på ejerlejlighedsmarkedet, hvor der har været stor interesse i at få købt før årsskiftet, og dermed kunne indkassere en skatterabat. 

Læs også: Få overblikket: Så meget er boligpriserne steget

Og det har kunnet ses på markedet for lejligheder de seneste måneder, hvor der har været gang i salget og stigning i priserne.

»Men vi er kommet så tæt på årsskiftet, at særligt lejlighedssælgerne måske er mere forhandlingsvillige, når det kommer til boligens pris, fordi de også kan have et ønske om at lukke en handel før 2024. Vi kan nemlig også se, at lejlighedssælgerne i København i gennemsnit gav 11 pct. mere i nedslag i november end i oktober,« siger Birgit Daetz.

Men på trods af at markedet er ved at falde tilbage, så blev lejlighedssalget i november det næsthøjeste i år – kun overgået af salget i oktober måned, hvor der blev solgt 5 pct. flere ejerlejligheder.

For husene ligger dette års novembersalg 6 pct. over det gennemsnitlige salg for november måned i årene 2015-2019 – altså før corona-boomet.

Læs også: Boligejere kan drage et 'lettelsens suk' – spår lavere renter i 2024

Læs også: Et skifte på realkreditmarkedet: 4-procentlånet er nu det førende