Efter måneders debat om boble eller ej på det danske boligmarked skærer Det Systemiske Risikoråd igennem: Adgangen til afdragsfrie skal begrænses. Rådet anbefaler, at regeringen med et lovindgreb forbyder realkreditselskaber at udstede nye lån med afdragsfrihed, hvis gælden overstiger 60 pct. af boligens værdi.
»Rådet henstiller derfor til regeringen, at den strammer danske boligejeres adgang til nye afdragsfri lån mod pant i fast ejendom. Tiltaget indebærer, at danske boligejere ikke kan optage nye afdragsfrie realkreditlån eller realkreditlignende banklån mod pant i fast ejendom, såfremt boligens belåningsgrad overstiger 60 pct. Initiativets primære sigte er at gøre boligejerne mere robuste og derigennem også øge robustheden af banker og realkreditinstitutters balancer,« skriver rådet i en pressemeddelelse.
Meldingen fra Risikorådet kommer få dage efter, at bankernes organisation Finans Danmark kunne fortælle, at priserne på huse, lejligheder og sommerhuse i dag ligger henholdsvis 11,6 pct., 11,9 pct. og 20,8 pct. højere sammenlignet med for et år siden.
Det er da også med netop den begrundelse nu strammer skruen:
»Boligsalget i både København og resten af landet er steget kraftigt og er på et historisk højt niveau. Boligpriserne stiger fortsat i et højt tempo. Udlånsvæksten er stadig moderat, men det skal ses i lyset af, at gælden allerede er på et højt niveau. Tilsvarende er afdragsfrie realkreditlån fortsat meget udbredte, især blandt de mest forgældede boligejere,« skriver Det Systemiske Risikoråd i en pressemeddelelse.
»Rådet vurderer, at det fremlagte tiltag adresserer systemiske risici på de segmenter af boligmarkedet, hvor der især er tegn på risikoopbygning. Rådet drøftede en række forskellige tiltag målrettet boligmarkedet, herunder både et højere udbetalings- og afdragskrav. Det er Rådets vurdering, at det fremlagte tiltag vil bidrage til, at de mest forgældede boligejere gradvist vil få opbygget en højere robusthed.«
»Når både de korte og de lange realkreditrenter er meget lave, er boligejernes rentebyrde det også. I praksis er afdraget på realkreditgælden derfor den bindende begrænsning for, hvor højt potentielle boligkøbere kan gældsætte sig og byde en udbudt bolig op i pris. Tiltaget forventes derfor at have positive effekter på længere sigt ved at reducere risikoen for kreditfinansierede boligprisstigninger.«
Risikorådet kan formelt set kun give anbefalinger til regeringen. Men deres historik hidtil har været, at alle deres anbefalinger er blevet gennemført. Det gælder både den særlige kapitalbuffer til bankerne og den seneste revision af lånereglerne, der begrænsede boligejernes valgmuligheder i de store byer.
Læs også: Endnu et finanshus smækker Mærsk-kursmålet i vejret
Læs også: Vestas sikrer sig stor fransk ordre

Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner