Smak. Det bliver nu sandsynligvis markant dyrere for en særlig gruppe af udlændinge at købe ejendom i Spanien.
Her kalder den spanske premierminister Pedro Sánchez tiltaget for »uden fortilfælde«, men »nødvendigt«.
Ifølge BBC er en skat på op mod 100 procent for ikke-EU-borgere således på vej i forbindelse med boligkøb.
Hvilket eksempelvis vil ramme borgere fra Storbritannien og Mellemøsten hårdt.
Men som premierministeren siger, så blev 27.000 ejendomme i Spanien i 2023 købt af ikke-EU-borgere »for at tjene penge på dem«.
»Og det kan vi selvfølgelig ikke tillade, når der samtidig er mangel på boliger,« som Pedro Sànchez udtrykker det.
Flere steder i Spanien har der i det seneste år været store protester mod masseturisme.
I den forbindelse har der ikke mindst været utilfredshed med, at det for lokale borgere i de hårdeste ramte områder kan være svært at finde et sted at bo for rimelige penge.
Der er ikke yderligere detaljer om, hvordan den nye beskatning skal virke i praksis. Og den er endnu ikke vedtaget endegyldigt.

