Den danske luksuslydkæmpe Bang & Olufsen har torsdag morgen udsendt friske regnskabstal.
Her kan selskabet blandt andet melde om en omsætningsvækst på 1 pct. i lokale valutaer i tredje kvartal i det skæve regnskabsår 2025/26.
Tallet er lavere end ventet, fremgår det af regnskabet.
- Selvom vi leverede en omsætningsvækst på 1 pct. i kvartalet, skabte en af vores nye produktlanceringer ikke det løft, vi havde forventet, udtaler Nikolaj Wendelboe, der er topchef og finansdirektør i selskabet.
Det førte til, at B&O skruede ned for sine forventninger i slutningen af marts.
Selskabets ambitioner om at blive førende inden for luksuslyd er dog uændret.
- Vi er dog nødt til at styrke vores kommercielle disciplin og eksekvering for at sikre, at den kommercielle maskine er klar til at gøre vores produkter retfærdighed. Vi er allerede begyndt at styrke vores arbejdsmetoder på tværs af virksomheden, lyder det videre fra Nikolaj Wendelboe.
Bruttomarginen steg i perioden med 2,1 procentpoint til 57,5 pct. mod 55,4 pct. i samme periode sidste år.
Bruttomarginen viser, hvor meget virksomheden tjener, efter den har betalt for at lave varen, men før den bruger penge på for eksempel marketing og administration. En bruttomargin på 40 pct. betyder, at virksomheden tjener 40 kr., når den sælger for 100 kr.
EBITDA før særlige poster lander på 76 mio. kr. Det er mindre end samme periode sidste år, hvor tallet endte på 88 mio. kr.
EBITDA viser, hvor meget virksomheden tjener på selve forretningen, før renter, skat og andre tekniske ting.
For regnskabsåret venter B&O en omsætningsvækst på -3 pct. til 0 pct., mens EBIT-margin før særlige pengestrømme ventes at lande på -3 pct. til -1 pct.
EBIT-marginen fortæller, hvor stor en del af omsætningen, der ender som driftsoverskud eller indtjening.
Aktien i lydkæmpen er nede med knap 32 pct. siden årsskiftet.

