Godmorgen og velkommen til onsdagens finansielle overblik.

Den dårlige stemning fra tirsdagens amerikanske børshandel har her til morgen spredt sig til Asien - og ser ud til at ramme de europæiske aktier ved børsåbningen onsdag morgen.

Aktierne bliver presset efter fornyede kamphandlinger i Mellemøsten, hvilket har drevet olieprisen op og sat ild under inflationsfrygten og de dertilhørende forventninger om en strammere pengepolitik, skriver Bloomberg News. Det har presset renterne op det seneste døgn og sender aktierne ned onsdag.

Onsdagen byder blandt andet på friske tal fra verdens 8. største selskab Broadcom samt HP og Snowflake.

Vi starter den finansielle overflyvningen i Asien, hvor handlen er i fuld gang:

Japanske aktier bliver sendt ned onsdag morgen. Det japanske Nikkei-aktieindeks falder med 2,7 pct.

Stemningen er også negativ, når det kommer til de kinesiske aktier, der handles på børsen i Hongkong. Her bliver Hang Seng-indekset sendt ned med 1 pct.

Europæiske aktier står ligeledes til at falde tilbage i onsdagens handel.

Futures indikerer lige nu et kursfald på 0,5 pct., når man ser på Euro Stoxx 50-indekset. Indekset dækker over 50 store europæiske virksomheder som ASML, Adidas, Santander, Deutsche Telekom og Enel.

Amerikanske aktier står også til at blive mindre værd i børsåbningen onsdag eftermiddag. Det brede S&P 500-indeks står til at falde med 0,1 pct., mens det klassiske Dow Jones-indeks står til at dykke 0,02 pct.

Det ser ud til at gå værst ud over det teknologitunge Nasdaq-indeks, som står til at falde med 0,25 pct.

S&P 500-indekset omfatter mange forskellige selskaber, mens Nasdaq især fokuserer på teknologi- og vækstselskaber.

Udviklingen i Dow Jones viser kursudviklingen for 30 store, veletablerede amerikanske industrivirksomheder og afspejler derfor især den traditionelle økonomi. Du kan se, hvilke selskaber der er i Dow Jones her.

Prisen på guld, olie og kryptovaluta giver os også et praj om stemningen i markedet. Vi begynder med det sorte guld, nemlig olien, der fortsætter med at stige.

Olien handles nu til 95,5 dollar for en tønde af den toneangivende Brent-olie, mens den amerikanske WTI-olie koster 90,7 dollar per tønde.

Prisen på olie følges nøje af investorer, fordi den kan give en idé om, hvordan verdensøkonomien klarer sig. Geopolitiske faktorer og produktionsbeslutninger kan påvirke udbuddet af olie. Hvis prisen på det sorte guld stiger, kan det føre til højere forbrugerpriser og inflation.

Guldprisen er faldet tilbage onsdag morgen. Det gyldne metal handles til en pris på 4.304 dollar pr. ounce.

Guldet er værd at følge, fordi guld opfattes af mange som en sikker havn i krisetider og har historisk klaret det godt i perioder med modvind på aktiemarkedet.

Kryptovalutaen bitcoin er faldet 1,7 pct. det seneste døgn. Den digitale mønt koster dermed nu 77.371 dollar.

Bitcoin-kursen er interessant at følge, fordi den fortæller os noget om markedsstemningen, især blandt mere risikovillige investorer.