Det toneangivende sydkoreanske indeks KOSPI er skudt op med hele 100 pct. i år.

Det er især de voldsomme stigninger i hos SK Hynix og Samsung, der har været med til at sende indekset op, skriver Bloomberg.

SK Hynix og Samsung er skudt op med henholdsvis 231 og 139 pct. i år, da der er opstået en voldsom efterspørgsel på hukommelseschips.

Hvis KOSPI-indekset holder sig over en stigning på 102 pct., så vil det slå det amerikanske Nasdaq-indeks vilde optur fra 1999 - lige inden dotcom-boblen brast, ifølge mediet.

Dotcom-boblen henviser til den aktieboble, der opstod i slutningen af 1990erne og frem til år 2000.

Navnet kommer af den eksplosive stigning – og efterfølgende voldsomme kursfald – der fandt sted i en lang række amerikanske it-aktier.

Læs også: Amerikansk storbank: Oplagt købsmulighed i kendte udbytteaktier efter kursfald

Læs også: I 35 år har han gjort kunderne rigere: Nu spår han, at dansk gigant kan fordobles i kurs

Millionærklubben

Der er gang i den i de nordiske start up-miljøer, men hvilke tendenser ser særligt ud til at være fremherskende? Millionærklubben ser bagom børsmarkedet i forsøget på at aflure, hvad der kan være på vej af interessante tendenser derfra. Hør bl.a. hvad Lars Jensen, partner i Scale Capital, ser af muligheder i feltet, som på sigt kan komme det etablerede børsmarked til gode. I studiet vurderer HC Andersen Capitals aktiechef, Michael Friis Jørgensen, holdbarheden i momory chip-selskabernes seneste optur og tjekker desuden dagens åbningsniveauer på børserne omkring os. Vært: Bodil Johanne Gantzel