Storbank i ny anbefaling: Køb denne biotekaktie nu - forudser kurstigning på over 100 pct. det kommende år


Den nordiske investeringsbank ABG har indledt dækning af det danske biotekselskab Gubra.
Og banken kan lide, hvad de ser.
ABG indleder nemlig dækning af Gubra med en køb-anbefaling og et kursmål på 600 kr.
Dermed forudser banken, at Gubra-aktien kan stige med 107 pct. over det kommende år fra tirsdagens lukkekurs på 290 kr.
Tirsdag afholdt Gubra investordag i London, hvor selskabet fremlagde sin strategi frem mod 2030.
Læs også: Installatørgruppen med friske tal - omsætning steget med over 40 pct.
Læs også: Carlsberg fortsætter arbejdet mod børsnotering af indisk datterselskab
Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktietalent
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens Aktiespil, og selvom tusindvis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det for mange også tydeligt, at det kan være særdeles vanskeligt at skabe gode afkast på kort tid.
Så hvad kan man lære af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktietalent? Millionærklubben dykker ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de aktier, som vinderne kastede sig over.
Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet og få deres bud på vinderaktier i “den virkelige verden”.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen og Tudborg
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
Michelle Nørgaard, aktiestrateg og partner hos Lumina Ejendomme
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.