Det er let at tro, at investering handler om at forudsige markedet og finde de næste vindere. Men i praksis er det ofte de helt basale beslutninger, der afgør afkastet. 

Når vi handler på følelser i stedet for at følge en plan, kan vi selv ende med at spænde ben for vores afkast. Det sker, at vi sælger, når kursfaldet gør mest ondt og reagerer på overskrifter, som om de ændrer den langsigtede værdiskabelse fra den ene dag til den anden – det gør de sjældent.

En af de vigtigste investeringsdiscipliner er at have en investeringsstrategi med en klar tidshorisont og en veldefineret risikoprofil, som gør det lettere at holde hovedet koldt, når bølgerne går højt. Beslutninger truffet i ro er næsten altid bedre end beslutninger der træffes, når orkanen raser.

Diversificering er også et undervurderet værktøj. Det føles ofte unødvendigt i gode perioder, hvor de ”rigtige” investeringer trækker fra. 

Men spredning handler ikke om at ramme rigtigt og maksimere gevinsten på kort sigt. Det handler om at bygge en robust portefølje, der kan modstå modgang ved at sprede investeringerne ud på mange forskellige aktiver og på tværs af regioner og sektorer.

Timing er samtidig en af de mest sejlivede illusioner. Mange tror, de kan springe ind og ud af markedet på de rigtige tidspunkter, men historien viser det modsatte. 

De bedste afkast kommer ofte efter massiv uro, og de er lette at misse, hvis man står på sidelinjen. Det vigtigste er ikke at ramme rigtigt hver gang, men at være investeret over tid.

”Tålmodighed er en dyd” – og måske den mest undervurderede egenskab som investor. At investere handler i høj grad om at give gode beslutninger tid til at virke.

Verden ændrer sig hurtigt, men værdiskabelse sker ofte langsomt og hvis du konstant justerer din portefølje, risikerer du aldrig at få glæde af den fulde effekt.

Det er også værd at være ærlig omkring din egen risikovillighed. Mange opdager først deres reelle tolerance, når markederne falder, og det bliver tydeligt, hvor ubehageligt det føles. Hvis man ikke kan sove om natten, er risikoen simpelthen for høj.

Endelig er det afgørende at acceptere, at man ikke kan forudsige alt. Markederne vil overraske, overskrifter vil stjæle opmærksomheden og kurser vil svinge. 

En robust investeringsstrategi forsøger ikke at eliminere usikkerhed, men tager højde for den og gør det muligt at navigere igennem den uden at miste retningen.

Den største udfordring for de fleste investorer er derfor ikke mangel på viden, men deres egen adfærd. For selv den bedste strategi virker kun, hvis man holder fast i den, når det er svært. 

Derfor er god investering i sidste ende mindre et spørgsmål om at finde de rigtige aktier – og mere et spørgsmål om disciplin, tålmodighed og evnen til ikke at spænde ben for sig selv.

Denne kommentar er skrevet af Sofie Manja Eger Huus, seniorstrateg i Danske Bank. Euroinvestor bringer i debatformatet 'Pengetanken' alle hverdage kommentarer fra vores faste panel på 15 eksperter i investering, boligøkonomi og privatøkonomi.

Alle kommentarer er udelukkende udtryk for den pågældende skribents egen holdning. Klummen er udelukkende til orientering og kan ikke betragtes som en opfordring om eller anbefaling til at købe eller sælge finansielle produkter.