Henter kommentarer

Investeringsøkonom om Novo Nordisk-aktiens bratte kursfald: Tiden arbejde for den danske gigant

Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet.
Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet. Foto: Foto: Jeanett Nørgaard / Nordnet
Vis mere

Novo Nordisk er gået fra styrke til en presset situation. I hvert fald bedømt efter kursudviklingen.

Kampen om vægttabsmarkedet er kun lige gået i gang og vil frem mod 2030 blive verdens største. Aktieskeptikerne har aktuelt overhånden, men får de ret?

Sidste sommer er kun ni måneder siden, men det føles meget længere væk. Det var dengang, hvor ‘overvægt’ sammen med AI var de mest brandvarme investeringstemaer. Dengang, hvor Novo Nordisk-aktiekursen var 4-cifret, og investorerne så frem til flere stigninger og et aktiesplit, som kunne gøre en investering mere spiselig.

Det var dengang.

Siden er om ikke alt så dog meget blevet vendt på hovedet. Investorerne er blevet mindet om, at når pendulet svinger, så svinger det ikke fra højre og ind på midten, men hele vejen fra højre til venstre.

Aktiemarkedet er den virkelige økonomi på speed. Den polariserede udgave af den langsigtede udvikling med de mange mellemregninger undervejs.

For tre år siden var overvægt den enkeltes udfordring, hovedpine og finansielle belastning. Siden er den udfordring i et vist omfang blevet kollektiviseret. Samtidig er det blevet en del af virkeligheden at indregne de efterhånden mange positive sideeffekter af lavere vægt, når man alt i alt skal måle nettoeffekt af vægttab og omkostninger forbundet hermed.

Tre år efter 'niveau 0' var markedsstørrelsen vokset til 100 milliarder danske kroner, og Novo Nordisk sad solidt på to tredjedele af GLP-1-markedet i et duopol sammen med amerikanske Eli Lilly. Det er fakta om 2024.

Skal man tro Novo Nordisk, Eli Lilly, pharmaselskaber med vægttabsambitioner og analytikere, er markedsstørrelsen i en eksplosiv vækst.

Frem mod 2030 er det forventningen, at 100 milliarder danske kroner kan blive til 100 milliarder USD eller tæt på en syvdobling.

Det er uundgåeligt, at et mere aggressivt Eli Lilly, og at partnerskaber fra Roche, AbbVie og Boehringer Ingehlheim med Zealand Pharma og Gubra betyder, at Novo Nordisk kommer til at afgive markedsandele, men er det reelt meget afgørende for fremtiden og investeringscasen?

Eksempelvis vil 40 procent af 100 milliarder USD med dagskurs på USD/DKK på 6,9 stadig være 276 milliarder i fremtidskroner vs. to tredjedele af 100 milliarder DKK i 2024 eller på den gode side af en firedobling.

Det kan blive mere eller mindre afhængig af markedsstørrelse og -andel. Markedet for vægttabsmedicin er fortsat ungt. Det har ikke kun en betydning for usikkerhed med hensyn til størrelse og andel. Det præger også investorerne.

Når der bliver offentliggjort nye forskningsdata, bliver disse vendt, drejet og vurderet og øjeblikkelig omsat til aktiekurser og forventede topsalgsestimater langt ude i fremtiden.

Det gælder ikke kun med hensyn til senere fase 2 og 3 data, men når det kommer til overvægt, giver tidlige data ned til fase 1 også kursdønninger, når de er blevet vejet på den fintfølende vægt.

Hedgefonde reagerer på ‘skuffende/best in class’. Det er den endimensionelle sandhed, som er aktiemarkedet på godt og ondt. Jo mere kortsigtede investorerne reagerer, desto mere bliver analytikerne tvunget til at omsætte vægttabsdata til kortsigtede kursforventninger og -mål.

Novo Nordisk siger selv, at de er med helt fremme både på GLP-1 og Amylin, og at de ikke kun interesserer sig for USA, men for hele verden.

De har et stærkt udgangspunkt inden for diabetes og har ikke tænkt sig at lade 102 års viden og hjemmebanefordel gå dem af hænde.

Investorerne håber, det er 'the short term pain for the long term gain'.

Denne kommentar er skrevet af Per Hansen, investeringsøkonom i Nordnet. Euroinvestor bringer i debatformatet 'Pengetanken' alle hverdage kommentarer fra vores faste panel på 15 eksperter i investering, boligøkonomi og privatøkonomi. Alle kommentarer er udelukkende udtryk for den pågældende skribents egen holdning. Klummen er udelukkende til orientering og kan ikke betragtes som en opfordring om eller anbefaling til at købe eller sælge finansielle produkter.

Lyt til den seneste episode af podcasten Millionærklubben her: