Det plejer at være god latin, at man skal have både en plan A, men også B og måske C som alternativer i prekære situationer. Det handler normalt, som bl.a. I badminton om 3. bolde.
Det har Donald Trump ikke. Sådan spiller han ikke, og det bør/burde investorerne vide senest nu eller indstille sig på hurtigst muligt Plan A, B og måske C
Det gælder på arbejdet. Når du udarbejder en strategi med tilhørende taktik, så opstilles der en plan, med tilhørende underplan.
Hvis det som du gerne vil opnå ikke viser sig muligt, er du nødt til at bevæge dig og ændre taktik for at nå dine mål. Altså under forudsætning af at strategien holder og er realiserbar.
Badmintons tredje bold I badminton findes det særlig tydeligt. Serveren sender “første bolden” af sted. Modstanderen returnerer “anden bold”. Som server er du klar til at sende tredje bolden tilbage. Det er den bold, som gør dig i stand til at definere hvordan bolden skal spilles videre.
Det er den bold, som også er præget af indregning af “adfærd”. Modstanderen har set dit udlæg, serven, og reagerer på det som hun/han regner med at serven er et udtryk for, og hvordan du vil prioritere den efterfølgende tredje bold.
16 måneder med Donald Trump
Der har været mange intermezzoer med Donald Trump i hans første 16 måneder og i den anden præsidentperiode.
Han vil gøre USA “great again”, og det har indtil videre indbefattet potentielle "ejerskaber" over Canada, Mexico, Grønland, Venezuela, Iran og en del mere samt ikke mindst at indføre toldsatser, som skal USA mere velstående, men som naturligvis ender som en ekstra regning hos den amerikanske forbruger.
Den velkendte opskrift
Opskriften og taktikken er velkendt og den samme hver gang. Start med at trække luft ind. Signaler, vrede og utilfredshed med en given sag og opfør dig truende. Hvis ikke modparten retter ind, falder der brænde ned og det bliver dyrt. Fokus på første bolden. Serven.
Der findes ikke andet. Underforstået det bliver et serve-es. Du vinder bolden og bør ikke bekymre dig om hvad der sker efter serven. Ingen indregning af adfærdsændringer.
Det handler om forventningsstyring. Om kommunikation. Det handler om at vise styrke og beslutsomhed, og at USA som verdens største og stærkeste økonomi har specielle privilegier. Det handler om, at de store lande skal bestemme tæt på alt i verden.
I følelsernes magt
Det handler også om følelser. Og netop i USA, som verdens stærkeste og største nation spiller følelser måske lidt overraskende en meget stor rolle. Det handler om beslutsomt at overbevise amerikanerne om det. Ikke tøve, bruge mange one-liners, og ikke gå på kompromis.
Kampen mod Iran
Det seneste eksempel på det, er krigen mod Iran. Dette indlæg handler ikke om krigen, atomvåben, et tyrannisk styre og meget andet men om den fremgangsmåde, som er den, som investorerne bevæger sig efter:
● Start med nogle argumenter for din sag
● Læg maksimal pres. Hvis ikke, så...
● Giv indtryk af at modstanderen, i dette tilfælde Iran, er så presset, at de kontakter dig for at finde en løsning, som udstiller USA som den stærke og modstanderen, som den som bukker under
● Ros modparten, Iran, for at vise imødekommenhed og styrke, når verdens stærkeste supermagt møder dig til kamp og får modstand.
● Bliv vred, når det viser sig, at modparten ikke giver sig uden indrømmelser
● Forøg presset igen med flere og mere snærende "deadlines"
● Find en måde at afslutte tingene på, så du i egen optik og i kommunikation har nået om ikke alle så dine hovedmål
● Hvis aktierne falder for meget - giv efter, uden at sige og indrømme at du giver efter fordi aktierne falder for meget. Find det som viser, at du har vundet, og kan drage videre.
Vær grådig når markedet er frygtsomt
Oversat til finansielle størrelser betyder det: Aktierne svinger. De kan falde, men de er korkproppen, som ikke kan holdes nede for evigt.
Benyt store udsving og store fald til at være med på den næste bølge, som handler om USAs sejr og akkumuler mere risiko, når investorerne er frygtsomme i et marked, som er blevet helt ekstremt kortsigtet.
Finansielle størrelser kommer på plads
Investorerne lever i nuet og tilpasser sig hurtigere end nogensinde. Når slutsignalet lyder, er de finansielle størrelser igen på plads med pilen op, selv om det indimellem ser noget anderledes og tumultarisk ud.
Denne kommentar er skrevet af Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet. Euroinvestor bringer i debatformatet 'Pengetanken' alle hverdage kommentarer fra vores faste panel på 15 eksperter i investering, boligøkonomi og privatøkonomi. Alle kommentarer er udelukkende udtryk for den pågældende skribents egen holdning. Klummen er udelukkende til orientering og kan ikke betragtes som en opfordring om eller anbefaling til at købe eller sælge finansielle produkter.
