Bestyrelsens beslutning om udstedelse af konvertible lån

28. april 2026Meddelelse nr. 6Bestyrelsen i Pharma Equity Group har truffet beslutning om udstedelse af konvertible obligationer i henhold til bemyndigelsen i selskabets vedtægter under pkt. 4.3.A. Der udstedes konvertible obligationer for nominelt DKK 9.632.073. I forbindelse hermed indfris tidligere udstedte konvertible obligationer for nominelt DKK 7.153.410 udstedt 1. oktober 2025.Hovedvilkårene for de konvertible obligationer på nominelt DKK 9.632.073 er:Långivers har ret til at konvertere obligationerne til aktier i selskabet i en periode på 30 dage, der påbegyndes dem første dag i den 24. kalendermåneder efter udstedelsen af den konvertible obligation ("Udnyttelsesperioden"). Selskabet kan forlænge løbetiden med 12 måneder.Obligationen forrentes med 10% p.a. og forbliver uden afdrag indtil udløbet af Udnyttelsesperioden, hvorefter selskabet skal indfri obligationerne samt renter ved betaling i Selskabets kapitalandele inden for 60 dage.Konverteringen vil ske til en kurs, svarende til, at et beløb på DKK 0,10 konverteres til én ny aktie i Selskabet med en pålydende nominel værdi på DKK 0,10Hvis konverteringsretten ikke udnyttes, indfries lånet og renter i aktier beregnet til konverteringskursen uafhængigt af markedskursen.Ved konvertering af lånene til nye aktier vil de nye aktier udstedes uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer og med samme rettigheder som selskabets eksisterende aktier. De nye aktier vil derfor blive optaget til handel på Nasdaq Copenhagen. Den maksimale forhøjelse af selskabskapitalen som følge af konvertering af de konvertible lån er nominelt DKK 12.697.459. De resterende vilkår for de konvertible lån vil blive fastlagt i obligationsvilkårene, og bestyrelsens beslutning om udstedelse af det konvertible lån vil blive optaget i selskabets vedtægter. Selskabets opdaterede vedtægter vil blive lagt på hjemmesiden.Hovedvilkårene for de konvertible obligationer på nominelt DKK 7.153.410, der indfris er:Långivers har ret til at konvertere obligationerne til aktier i selskabet i en periode på 30 dage, der påbegyndes dem første dag i den 24. kalendermåneder efter udstedelsen af den konvertible obligation ("Udnyttelsesperioden"). Selskabet kan forlænge løbetiden med 12 måneder.Obligationen forrentes med 10% p.a. og forbliver uden afdrag indtil udløbet af Udnyttelsesperioden, hvorefter selskabet skal indfri obligationerne samt renter ved betaling i Selskabets kapitalandele inden for 60 dage.Konverteringen vil ske til en kurs, svarende til, at et beløb på DKK 0,12 konverteres til én ny aktie i Selskabet med en pålydende nominel værdi på DKK 0,10Hvis konverteringsretten ikke udnyttes, indfries lånet og renter i aktier beregnet til konverteringskursen uafhængigt af markedskursenFor yderligere information, kontakt venligst:

Christian Tange, adm. direktør i Pharma Equity Group A/S, telefon: +45 2948 8417Christian Vinding Thomsen, bestyrelsesformand i Pharma Equity Group A/S, telefon: +45 2622 7222

Om Pharma Equity Group A/S

Pharma Equity Group er et børsnoteret selskab på Nasdaq Copenhagens hovedliste. Selskabets hovedfokus er på at fremme de forskellige lægemiddelkandidater i sit datterselskab, Reponex Pharmaceuticals A/S. Med et urokkeligt fokus på Health Care er Pharma Equity Groups primære mål at tilføre betydelig værdi til Reponex Pharmaceuticals' forskellige lægemiddelkandidater.

Selskabet er forpligtet til at yde omfattende support, ressourcer og ekspertise til at drive udviklingen og succesen af disse lægemiddelkandidater. Som strategisk partner arbejder Pharma Equity Group tæt sammen med Reponex Pharmaceuticals og prioriterer fremme af innovative medicinske løsninger og banebrydende behandlinger. Først når det fulde potentiale i Reponex Pharmaceuticals er blevet udfoldet, er intentionen om at udforske muligheder for at investere i andre virksomheder. Denne tilgang sikrer et stærkt engagement i de aktuelle medicinske projekter og deres udvikling, samtidig med at den – på længere sigt – forbliver åben for nye strategiske investeringer med henblik på fortsat vækst.

Vedhæftet fil

2026 04 28 Announcement no. 06 - DK Convertible bonds