MEDDELELSE NR. 325 5. november 2026

Periodemeddelelse for 1. kvartal 2026/27 (1. juli - 30. september 2026)

Betydelig fremgang i både omsætning og driftsresultat

Omsætningen steg i 1. kvartal 2026/27 med 28% til DKK 160,0 mio. fra DKK 124,6 mio. i samme periode sidste år. Udviklingen afspejler fremgang inden for alle produktsegmenter, men især instrumentsalget bidrager til den stigende vækst. Salget af NC-203 har overrasket positivt og er cirka firdoblet i forhold til 4. kvartal 2025/26, mens salget af de øvrige produkter i XcytoMatic-familien stort set udvikler sig som forventet og udgør godt 30% af instrumentsalget.

Fra såvel kunder som potentielle samarbejdspartnere oplever ChemoMetec en stadigt stigende interesse for vores nye produkter og teknologi. Det forventes, at denne udvikling vil fortsætte i takt med udbredelsen af automatiseringsbølgen og påvirke salg og indtjening positivt i de kommende år.

Resultatet af primær drift (EBITDA) steg i 1. kvartal med 46% til DKK 100,3 mio., og EBITDA-marginen var 63%. Stigningen i EBITDA kan tilskrives den højere omsætning og en stram omkostningsstyring kombineret med en forbedret bruttomargin på de nye XcytoMatic-produkter. En stigende dollarkurs har også understøttet denne udvikling.

2026/271. kvartal

2025/261. kvartal

Ændring, %

Omsætning, DKK mio.

160,0

124,6

+28

EBITDA, DKK mio.

100,3

68,8

+46

EBITDA-margin, %

63

55

Hovedpunkter

Omsætningen steg i 1. kvartal 2026/27 med 28% til DKK 160,0 mio. fra DKK 124,6 mio. i samme periode sidste år. Stigningen var på 27% ved faste valutakurser.Salget af instrumenter steg i 1. kvartal med 61% til DKK 65,6 mio. fra DKK 40,7 mio., og salget af instrumenter tilhørende XcytoMatic-platformen udgjorde 66% af omsætningen mod cirka halvdelen i samme periode sidste år.Salget af forbrugsvarer og serviceydelser steg i 1. kvartal med henholdsvis 8% og 22%.Omsætningen inden for ChemoMetecs vigtigste forretningsområde, LCB (Life science research, Celle- og genterapi og Bioprocessing), steg i 1. kvartal med 31% i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen på LCB-markedet udgjorde i 1. kvartal 96% af den samlede omsætning.Driftsresultatet (EBITDA) var i 1. kvartal på DKK 100,3 mio., og EBITDA-marginen var på 63% mod 55% i samme periode sidste år.

Forventningerne til omsætning og EBITDA i 2026/27 er uændrede i forhold til de senest offentliggjorte forventninger (3. november 2026). Der forventes således en omsætning i 2026/27 på DKK 570-605 mio., mens driftsresultatet (EBITDA) forventes at blive i niveauet DKK 335-360 mio.

Produktudvikling I det forløbne kvartal har der som planlagt været fokus på at sikre en succesfuld lancering af NC-203, og det har krævet mange ressourcer fra såvel udviklingsafdelingen som den øvrige organisation.

Udviklingen af softwareplatformen XM Octopus er fortsat, og de første brugertests forventes at blive påbegyndt i første halvår 2027.

Arbejdet med udviklingen af XM50/Sample Management System er samtidig fortsat i kvartalet, og systemet forventes stadig at kunne frigives til salg i begyndelsen af regnskabsåret 2027/28.

Reagensmodulet R1 til XM30 er blevet videreudviklet, så kunderne nu kan registrere reagenser og deres batch-nr. ved hjælp af en indbygget stregkodelæser.

Som led i udviklingen af samarbejdet med ChemoMetecs partnere er der behov for at udvikle løsninger, der giver mulighed for at fjernstyre XM30-instrumentet samt at modtage relevante informationer som data og eventuelle fejltilstande. Derfor udvikler ChemoMetec løbende såkaldte API’er, som skal installeres sammen med XM-View og facilitere fjernstyringen.

Markedsforhold og omsætning Der er fortsat god aktivitet inden for udvikling og produktion af lægemidler, både inden for bioprocessing samt celle- og genterapi, hvor kundernes fokus er på nedbringelse af priserne på de enkelte behandlinger. Dette sker primært ved at øge graden af automatisering, hvilket er en stor mulighed for ChemoMetec, da vores nyeste instrumenter og de kommende løsninger inden for software og sample management netop kan bidrage til den nødvendige automatisering.

Fra såvel kunder som potentielle samarbejdspartnere oplever ChemoMetec en stadigt stigende interesse for vores nye produkter og teknologi. Det forventes, at denne udvikling vil fortsætte i takt med udbredelsen af automatiseringsbølgen og påvirke salg og indtjening positivt i de kommende år.

Parallelt med den p.t. positive udvikling på ChemoMetecs markeder har første kvartal af regnskabsåret 2026/27 været præget af en yderligere tilspidsning af den geopolitiske situation og fortsat betydelig makroøkonomisk usikkerhed. Konflikterne i Mellemøsten og Ukraine, stigende energipriser samt usikkerhed om den internationale handelspolitik og udviklingen i renter og valutakurser har således bidraget til et mere komplekst globalt markedsbillede. Samtidig udgør eventuelle følger af resultatet af det amerikanske midtvejsvalg en selvstændig risikofaktor. Disse forhold kan påvirke vores kunders investeringsprioriteter og beslutningsprocesser, særligt i forbindelse med større investerings- og automatiseringsprojekter.

Omsætning fordelt på produktsegmenter Omsætningen steg i 1. kvartal 2026/27 til DKK 160,0 mio. fra DKK 124,6 mio., svarende til en stigning på 28% i forhold til samme periode sidste år. Ved faste valutakurser steg omsætningen i 1. kvartal med 27%.

Udviklingen afspejler en fremgang inden for alle produktsegmenter, men især instrumentsalget bidrager til den stigende vækst.

INSTRUMENTER Salget af instrumenter steg i 1. kvartal med 61% til DKK 65,6 mio. fra DKK 40,7 mio. i samme periode sidste år. Udviklingen kan primært tilskrives en stigning i salget af de nye instrumenter tilhørende XcytoMatic-familien (XM 40, XM30, NC-203), som er fordoblet i forhold til samme periode sidste år.

Den højeste vækst i instrumentsalget ses for NC-203, hvor salget steg fra DKK 0 i tilsvarende periode sidste år til mere end DKK 20 mio. i år. I forhold til 4. kvartal 2025/26 er salget af NC-203 instrumenter cirka firdoblet. NC-203, som bygger på XcytoMatic-platformen, er den naturlige afløser for NC-200, og den stigende efterspørgsel efter NC-203 skal ses i lyset af den tidligere annoncerede udfasning af NC-200. Markeds-penetreringen af NC-203 er sket i et hurtigere tempo end forventet.

Salget af de øvrige produkter i XcytoMatic-familien udvikler sig stort set som forventet og udgør godt 30% af instrumentsalget.

Antallet af solgte enheder af NC-200/NC-202 er faldet med næsten 20%, men som følge af prisstigninger på produkterne er omsætningen af disse instrumenter steget med 11%.

Det skal i øvrigt bemærkes, at flere forsinkede eller udskudte ordrer på instrumenter også er blevet realiseret i løbet af kvartalet. FORBRUGSVARER Salget af forbrugsvarer steg i 1. kvartal med 8% til DKK 58,9 mio. fra DKK 54,7 mio. og udgjorde 37% af den samlede omsætning mod 44% i samme periode sidste år. Den faldende andel kan primært tilskrives den store stigning i salget af instrumenter i dette kvartal.

SERVICEYDELSER Salget af serviceydelser steg i 1. kvartal til DKK 33,9 mio. fra DKK 27,7 mio., svarende til en vækst på 22% i forhold til samme periode sidste år. Salg af serviceydelser udgjorde 21% af den samlede omsætning mod 22% i samme periode sidste år.

GeografiOmsætningen i USA/Canada steg med 25% (22% ved faste valutakurser) i 1. kvartal til DKK 88,6 mio. fra DKK 71,1 mio. i samme periode sidste år. Udviklingen kan tilskrives en stigning i omsætningen af instrumenter på 41%, en stigning i salget af forbrugsvarer på 11% og en stigning i salget af serviceydelser på 25%. Omsætningen i USA/Canada udgjorde i 1. kvartal 55% af den samlede omsætning mod 57% året før.

Omsætningen i Europa steg i 1. kvartal med 24% til DKK 53,3 mio. fra DKK 42,9 mio. Udviklingen er særligt drevet af en stigning i salget af instrumenter på 67%, men også af en stigning i salget af forbrugsvarer og serviceydelser på henholdsvis 3% og 14%. Omsætningen i Europa udgjorde i 1. kvartal 33% af den samlede omsætning.

I resten af verden (”Øvrige lande”) steg omsætningen i 1. kvartal med 71% til DKK 18,1 mio., hvilket primært kan tilskrives en lageropbygning af instrumenter hos ChemoMetecs distributører. Omsætningen i resten af verden udgjorde i 1. kvartal 11% af den samlede omsætning.

Omsætning fordelt på produktsegmenter og geografi i 1. kvartal 2026/27:

DKK mio.

USA/Canada

Europa

Øvrige lande

2026/27 1. kvartal i alt

2025/26 1. kvartali alt

Ændring%

Instrumenter

34,3

21,1

10,2

65,6

40,7

+61%

Forbrugsvarer

30,0

21,6

7,3

58,9

54,7

+8%

Service

23,1

10,2

0,6

33,9

27,7

+22%

Andet

1,2

0,4

0,1

1,7

1,5

+15%

I alt

88,6

53,3

18,1

160,0

124,6

+28%

Omsætning fordelt på produktsegmenter og forretningsområderOmsætningen inden for det største forretningsområde, LCB, steg med 31% i 1. kvartal, hvilket primært kan tilskrives en stigning i omsætningen af instrumenter.

Omsætningen inden for dyresæd, øl og mælk faldt med 11%.

Forretningsområdet LCB udgjorde i kvartalet 96% af den samlede omsætning, og dyresæd, øl og mælk udgjorde tilsammen 4%.

Omsætning fordelt på produktsegmenter og forretningsområder i 1. kvartal 2026/27:

DKK mio.

LCB-markedet

Dyresæd, øl og mælk*

2026/27 1. kvartal i alt

2025/26 1. kvartali alt

Ændring%

Instrumenter

64,5

1,1

65,6

40,7

+61%

Forbrugsvarer

53,3

5,6

58,9

54,7

+8%

Service

33,9

-

33,9

27,7

+22%

Andet

1,7

-

1,7

1,5

+15%

I alt

153,4

6,6

160,0

124,6

+28%

* Produktions- og kvalitetskontrol af dyresæd, øl og mælk

EBITDA Resultatet af primær drift, EBITDA, steg i 1. kvartal til DKK 100,3 mio. fra DKK 68,8 mio. i samme periode sidste år, svarende til en stigning på 46%. Den høje procentvise stigning i EBITDA kan tilskrives den øgede omsætning og en stram omkostningsstyring kombineret med en forbedret bruttomargin på de nye Xcyto-Matic-produkter. En stigende dollarkurs har endvidere understøttet denne udvikling.

Forventninger til 2026/27 Den positive udvikling i 1. kvartal 2026/27 er fortsat ind i begyndelsen af 2. kvartal, især understøttet af en større end forventet efterspørgsel efter vores instrumenter, især NC-203, samt et lavere omkostningsniveau.

På baggrund heraf blev forventningerne til omsætning og resultat senest opjusteret den 3. november 2026. Der forventes således en omsætning i regnskabsåret 2026/27 på DKK 570-605 mio., mens EBITDA forventes at ligge i intervallet DKK 335-360 mio.

Yderligere oplysninger Martin Helbo Behrens, CEOTel.: (+45) 81 10 06 80

Phillip Massie Price, CFOTel.: (+45) 81 10 06 80

Om ChemoMetec A/S ChemoMetec udvikler, producerer og markedsfører instrumenter til celletælling og en lang række andre målinger. ChemoMetecs instrumenter markedsføres globalt inden for blandt andet farma, biotek og landbrug. ChemoMetec har nogle af verdens førende medicinalvirksomheder blandt sine kunder.

ChemoMetec blev etableret i 1997 og er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen. Se også www.chemometec.com

Vedhæftet fil

Meddelelse 325 - Periodemeddelelse for 1. kvartal 2026-27