Selskabsmeddelelse 4/2026

28. april 2026

REFERAT ORDINÆR GENERALFORSAMLING DEN 28. APRIL 2026 KL. 10:00

Strategic Partners A/S har afholdt ordinær generalforsamling den 28. april 2026 kl. 10:00 på selskabets adresse hos Visionhouse, Lyskær 8A, 2730 Herlev med følgende dagsorden:

1. Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne regnskabsår 2. Fremlæggelse og godkendelse af årsrapport 3. Anvendelse af overskud eller dækning af underskud i henhold til den godkendte årsrapport 4. Beslutning om meddelelse af decharge til bestyrelsen og direktionen 5. Præsentation af vederlagsrapporten 6. Godkendelse af vederlag til bestyrelsen for indeværende regnskabsår 7. Valg af medlemmer til bestyrelsen 8. Valg af revisor9. Bemyndigelse til at erhverve egne aktier10. Eventuelle forslag fra bestyrelse eller aktionærer Der er følgende indkomne forslag fra bestyrelsen: a) Erstatning af vedtægternes nuværende punkt 3 om bestyrelsens bemyndigelse tilkapitalforhøjelser og warrants11. Eventuelt

Bestyrelsen havde i henhold til selskabets vedtægter pkt. 4.8 udpeget Jakob Færch Bendtsen som dirigent for den ordinære generalforsamling. Dirigenten konstaterede, at den ordinære generalforsamling var lovligt indkaldt med vedtægtsmæssigt varsel på mindst 3 uger og højest 5 uger, jf. vedtægternes pkt. 4.5, idet indkaldelsen var offentliggjort den 1. april 2026.

Dirigenten konstaterede desuden, at dagsorden samt de fuldstændige forslag tillige var offentliggjort via Nasdaq Copenhagen A/S og på selskabets hjemmeside senest 3 uger før generalforsamlingen, jf. vedtægternes pkt. 4.6, idet disse var offentliggjort den 1. april 2026.

Selskabets aktiekapital udgør i henhold til vedtægterne DKK 6.256.800. I henhold til vedtægternes punkt 2.1, giver hvert aktiekapitalbeløb på kr. 150 én stemme. DKK 2.074.500 aktiekapital var repræsenteret på generalforsamlingen, svarende til 33,2 % af de samlede stemmer.

Ad. 1 Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne år

Jakob Færch Bendtsen gennemgik året 2025, som var præsenteret i årsrapporten for 2025. Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne regnskabsår blev taget til efterretning.

Ad. 2. Fremlæggelse af revideret årsrapport til godkendelse

Jakob Færch Bendtsen aflagde herefter beretning i overensstemmelse med den til Nasdaq Copenhagen A/S fremsendte årsrapport. Årsrapporten blev herefter godkendt.

Ad. 3.+4. Anvendelse af overskud eller dækning af underskud i henhold til den godkendte årsrapport samt decharge til bestyrelsen og direktionen

Der var stillet forslag om at give decharge til direktion og bestyrelse, samt at årets resultat overføres til næste år, og at der således ikke udbetales udbytte for regnskabsåret 2025. Forslagene blev godkendt.

Ad. 5. Præsentation af vederlagsrapporten

Selskabets vederlagsrapport var vedlagt som bilag 4 og blev gennemgået på generalforsamlingen. Vederlagsrapporten blev herefter godkendt.

Ad. 6. Godkendelse af vederlag til bestyrelsen for indeværende regnskabsår

På generalforsamlingen blev det indstillet, at følgende honorarer betales:

DKK 450.000 for menige medlemmerDKK 300.000 i tillæg til bestyrelsens formand

Bestyrelsesmedlemmerne vil ikke modtage særskilt honorar for deres arbejde i revisionskomiteen.

Ud over de faste honorarer modtager bestyrelsesmedlemmerne aktiebaseret aflønning for 2026 i form af restricted share units ("RSU'er") svarende til 50 % af hver bestyrelsesmedlems faste årlige basishonorar, et sådant basishonorar, der inkluderer yderligere basishonorarer til formanden. RSU'erne vil være underlagt vilkårene som angivet i vederlagspolitikken.

Forslagene blev herefter godkendt.

Ad. 7. Valg af medlemmer til bestyrelsen

Michael Hove, Lars Tylvad Andersen samt Jakob Færch Bendtsen var på genvalg til bestyrelsen. Der var ingen modkandidater som ønskede at opstille.

Dirigenten konstaterede, selskabet i overensstemmelse med selskabslovens § 120, stk. 3, havde fremlagt en oversigt over de opstillede kandidaters ledelseshverv i andre erhvervsdrivende virksomheder med henvisning til årsrapporten.

Alle kandidater blev herefter indvalgt i bestyrelsen.

Ad. 8. Valg af revisor

Bestyrelsen havde indstillet til at BDO Statsautoriseret Revisionsaktieselskab (CVR nr.: 20 22 26 70) modtog genvalg som selskabets revisor i overensstemmelse med revisionsudvalgets indstilling.

Forslaget blev godkendt og BDO Statsautoriseret Revisionsaktieselskab (CVR nr.: 20 22 26 70) er herefter genvalgt som selskabets revisor.

Ad. 9. Bemyndigelse til at erhverve egne aktier

Bestyrelsen stiller ikke forslag under dette punkt, og generalforsamlingen skulle derfor ikke træffe beslutning i relation hertil.

Ad. 10. – Indkomne forslag

Bestyrelse havde stillet forslag om at erstatte vedtægternes nuværende punkt 3 i sin helhed, således at vedtægternes punkt 3 foreslås ændret fra:

3. Forhøjelse af aktiekapital

3.1 Bestyrelsen er i perioden indtil den 25. marts 2026 bemyndiget til uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at forhøje selskabets aktiekapital ad én eller flere gange med i alt op til nominelt kr. 6.989.767 ved udstedelse af nye aktier. Forhøjelsen skal ske til markedskurs som fastlagt af bestyrelsen og skal ske ved kontant betaling, gældskonvertering eller apportindskud. Efter udstedelserne i pkt. 3.1.1-3.1.2 resterer der samlet nominelt kr. 5.669.767 af bemyndigelsen.

3.1.1 Bestyrelsen har ved beslutning af 11. februar 2022 delvist udnyttet bemyndigelsen i punkt 3.1 ved at forhøje selskabets aktiekapital, hvorefter nominelt kr. 360.000 af bemyndigelsen er udstedt.

3.1.2 Bestyrelsen har ved beslutning af 18. september 2024 delvist udnyttet bemyndigelsen i punkt ved at forhøje selskabets aktiekapital, hvorefter nominelt kr. 960.000 af bemyndigelsen er udstedt.

3.2 Bestyrelsen er i perioden indtil den 18. april 2025 bemyndiget til med fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at forhøje selskabets aktiekapital ad én eller flere gange med i alt op til nominelt kr. 25.000.000 ved udstedelse af nye aktier. Forhøjelsen kan ske ved kontant betaling eller gældskonvertering og skal ske til en tegningskurs, som fastsat af bestyrelsen, og som kan være lavere end markedskursen.

3.3 Bestyrelsen er i perioden indtil den 1. januar 2027 bemyndiget til uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at udstede warrants ad én eller flere gange, der giver ret til tegning af aktier i selskabet med i alt op til nominelt kr. 20.000.000. Bestyrelsen fastsætter udnyttelseskursen for warrants ved udstedelsen, idet udnyttelseskursen kan være højere eller svare til markedskursen på tildelingstidspunktet. Bestyrelsen er i perioden indtil den 1. januar 2027 bemyndiget til at forhøje selskabets aktiekapital med i alt op til nominelt kr. 20.000.000 som resultat af udnyttelse af warrants udstedt i henhold til dette punkt og til at gennemføre de dertilhørende kapitalforhøjelser.

3.12 For nyudstedte aktier i henhold til punkt 3.1, 3.2 og 3.3 skal i øvrigt gælde, at de nye aktier skal være fuldt indbetalte, lyde på navn og noteres på navn i selskabets ejerbog, samt at de nye aktier er omsætningspapirer og har i øvrigt i enhver henseende samme rettigheder som de eksisterende aktier. Bestyrelsen bemyndiges til at fastsætte de nærmere vilkår for kapitalforhøjelser i henhold til ovenstående bemyndigelser og til at foretage de ændringer i selskabets vedtægter, der måtte være nødvendige som følge af bestyrelsens udnyttelse af de nævnte bemyndigelser.

til

3. Forhøjelse af aktiekapital

3.1 Bestyrelsen er i perioden indtil den 28. april 2031 bemyndiget til uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at forhøje selskabets aktiekapital ad én eller flere gange med i alt op til nominelt kr. 25.000.000 ved udstedelse af nye aktier. Forhøjelsen skal ske til markedskurs som fastlagt af bestyrelsen og skal ske ved kontant betaling, gældskonvertering eller apportindskud.

3.2 Bestyrelsen er i perioden indtil den 28. april 2031 bemyndiget til med fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at forhøje selskabets aktiekapital ad én eller flere gange med i alt op til nominelt kr. 25.000.000 ved udstedelse af nye aktier. Forhøjelsen kan ske ved kontant betaling, gældskonvertering eller apportindskud og skal ske til en tegningskurs, som fastsat af bestyrelsen, og som kan være lavere end markedskursen.

3.3 Bestyrelsen er i perioden indtil den 28. april 2028 bemyndiget til uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer at udstede warrants ad én eller flere gange, der giver ret til tegning af aktier i selskabet med i alt op til nominelt kr. 1.500.000. Bestyrelsen fastsætter udnyttelseskursen for warrants ved udstedelsen, idet udnyttelseskursen kan være højere eller svare til markedskursen på tildelingstidspunktet. Bestyrelsen er i perioden indtil den 28. april 2028 bemyndiget til at forhøje selskabets aktiekapital med i alt op til nominelt kr. 1.500.000 som resultat af udnyttelse af warrants udstedt i henhold til dette punkt og til at gennemføre de dertilhørende kapitalforhøjelser.

3.4 For nyudstedte aktier i henhold til punkt 3.1, 3.2 og 3.3 skal i øvrigt gælde, at de nye aktier skal være fuldt indbetalte, lyde på navn og noteres på navn i selskabets ejerbog, samt at de nye aktier er omsætningspapirer og har i øvrigt i enhver henseende samme rettigheder som de eksisterende aktier. Bestyrelsen bemyndiges til at fastsætte de nærmere vilkår for kapitalforhøjelser i henhold til ovenstående bemyndigelser og til at foretage de ændringer i selskabets vedtægter, der måtte være nødvendige som følge af bestyrelsens udnyttelse af de nævnte bemyndigelser.

Forslaget blev godkendt.

Der var ikke yderligere emner til behandling.

Generalforsamlingen bemyndigede enstemmigt og med samtlige stemmer direktør Jakob Færch Bendtsen med substitutionsret, til at anmelde det vedtagne til Erhvervsstyrelsen og til i forbindelse hermed at foretage sådanne ændringer og tilføjelser i det vedtagne, i vedtægterne og i øvrige forhold, som Erhvervsstyrelsen måtte kræve for at registrere det på generalforsamlingen vedtagne.

Herlev, den 28. april 2026

Jakob Færch Bendtsen

Dirigent

_______________________________________________

Bestyrelsen konstituerede sig efterfølgende med Michael Hove som formand.

For yderligere information, kontakt Michael Hove, Bestyrelsesformand +45 28126609

Vedhæftet fil

Selskabsmeddelelse 4_2026 OGF