Klik på 'Play'-ikonet ovenfor. Dagens udsendelse begynder kl. 9 - indtil da kan du sende den seneste udsendelse.

Ugen slutter med lukkede børsmarkeder i USA, der fejrer Juneteenth, men den spændte situation i Mellemøsten kommer sandsynligvis fortsat til at holde resten af verdens investorer på tæerne. 

Hør, hvad Millionærklubbens erfarne porteføljeforvaltere, Lau Svenssen og Michael Friis Jørgensen, mener om situationen, når de debatterer markedsstemning og svarer på spørgsmål fra lytterne.

Michael Friis Jørgensen er aktiechef hos HC Andersen Capital.

Lau Svenssen er chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg.

Vært: Bodil Johanne Gantzel.

Millionærklubben er sponseret af Saxo Bank, og du kan følge Millionærklubbens porteføljer her.

Du kan lytte til dagens udgave af Euroinvestor Morgennyheder her:

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Mathias Greisgaard Jensen

SÆRARRANGEMENT - Millionærklubben Eksklusiv: Aktiekonkurrencen er halvvejs i hus - Millionærklubben gør status
De kæmper om æren og pengene til daglig i Millionærklubbens investeringskonkurrence, og nu er det tid til at få svesken på disken. Hvem læste markedet korrekt? Hvem fik satset på de helt rette temaer? Og hvem har førertrøjen på, her hvor halvåret melder sin ankomst? Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubbens faste panel stiller op til debat om alt det, de gjorde, alt det, de skulle have gjort, og alt det, de har tænkt sig at gøre for at tage føringen i andet halvår.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Michelle Nørgaard, selvstændig aktiestrateg.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer