07 feb: Bank of England bløder op forud for Brexit
07 feb: Maersk Drilling beholder navn og logo efter udskillelse - NY2
07-02-2019 14:06:09

ATP købte vildt op i Pandora og Danske Bank mens aktierne faldt

Mens aktierne i Pandora og Danske Bank bare faldt og faldt, benyttede ATP andet halvår på at øge sine ejerandele ganske betragteligt.

Over 1,25 mio. Pandora blev tilføjet pensionskæmpens depot, således at ejerandelen ved udgangen af 2018 var oppe på 3,78 pct. mod 2,63 pct. ved udgangen af juni.

For Danske Bank var billedet nogenlunde det samme. Her købte ATP 4,425 mio. aktier i løbet af andet halvår og øgede dermed sin ejerandel i Danske Bank til 1,81 pct. fra 1,32 pct. Det viser pensionsselskabets halvårlige specifikationer af beholdningen af børsnoterede danske aktier.

Opkøbene er kommet i en periode, hvor kurserne på Pandora og Danske Bank er faldet ganske betragteligt.

For Pandora bød andet halvår på et kursfald på over 40 pct. fra 445,80 kr. til 265,30 kr. Medregnet et udbytte på 9 kr. var afkastet på aktien negativt med over 38 pct. i perioden, der bød på nedjusterede forventninger og flere kritiske analyser fra Carnegie.

For Danske Bank var det hvidvasksagen, der kostede aktionærerne dyrt og et kursfald i andet halvår på over 34 pct. til 128,90 kr. fra 199,75 kr.

ATP nævner selv hvidvasksagen i sit årsregnskab og peger på, at det har ageret aktiv ejer ved at lægge pres på selskabet og søge løsninger sammen med andre aktionærer

- I valget mellem dialog og eksklusion foretrækker ATP dialogen, så længe der vurderes at være potentiale for forbedringer, skriver ATP.

Mens ATP har brugt andet halvår på at købe aktier i Pandora og Danske Bank, har pensionsselskabet solgt alle sine aktier i Lundbeck og Sydbank og reduceret i C25-selskaber som Ambu, Coloplast, Genmab, ISS, Ørsted, William Demant, Rockwool, Royal Unibrew og Simcorp. Desuden har ATP snittet en anelse af sin beholdning af FLSmidth. Beholdningen af aktier i selskaber som Novozymes, GN og Vestas er blevet øget.

Samlet gav danske aktier ATP et negativt afkast på 2,6 mia. kr. sidste år. Ørsted, Coloplast og Vestas bidrog positivt, mens Danske Bank, Pandora og Mærsk trak mest ned.

ATP's ejerandele i danske C25-selskaber:

 

Selskabantal aktier 31/12ejerandel i pct. 31/12antal aktier 30/6ejerandel i pct. 30/6
Mærsk287.4631,39269.4881,30
Ambu2.235.7450,902.577.7451,04
Carlsberg1.833.6951,211.819.6951,20
Chr. Hansen1.554.9001,191.296.8490,99
Coloplast2.086.2620,982.705.0001,26
Danske Bank16.129.0001,8111.704.0001,32
DSV2.724.0721,472.457.0721,32
FLSmidth1.897.6023,721.922.6023,77
Genmab1.242.4862,041.359.0642,23
GN Store Nord3.181.5002,202.385.0001,65
Lundbeck00,00495.7930,25
ISS2.099.7281,142.356.1511,28
Jyske Bank772.7760,92662.7760,76
Novo Nordisk9.410.0000,398.912.1900,37
Novozymes2.512.0000,861.935.0000,66
Pandora4.134.5553,782.877.5132,63
Rockwool545.6962,49607.8182,77
Royal Unibrew567.2101,13778.0311,54
Simcorp1.404.0233,481.995.2524,92
Sydbank00,00209.8830,31
Tryg1.708.5900,571.708.5900,57
Vestas4.307.0002,113.873.0001,90
William Demant1.657.4290,662.352.4290,94
Ørsted4.698.0001,125.085.0001,22

 

Kilde: ATP

 

 

/ritzau/FINANS

Relateret indhold
16:28 - 
Danske/KBW: Kursmål skæres med en tier
11:42 - 
DSV og Ørsted vender hver sin vej på nyhedsfattig dag
09:16 - 
Danske Bank til tops i positivt marked
Relateret debat
16:18 - 
Danske bank er -2% i år. Det er samme tendens for hele ..
14:56 - 
Danske Bank stiger i dag samme tendens har vi set ved a..
10:58 - 
skrev det allerede i fredags, den er stille og roligt p..
Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
12 feb
PNDORA
Uden at skulle fremsætte nogen konspirationsteorier så finder jeg det personligt ganske interasant a..
23
12 feb
PNDORA
Fuldstændig uenig.Noget af Pandoras fald er absolut berettiget, ingen tvivl om det!   MEN.Pandora ha..
16
14 feb
PNDORA
Jeg vædder hermed håneretten på, at det værste i Pandora er overstået. Jeg synes, at kunne fornem..
14
12 feb
DANSKE
Jeg vil gerne være åben for kritiske (negative) udsagn om Danske Bank, men jeg har det efterhånden l..
14
11:25
PNDORA
Det er netop kommet frem, at tyske BAFIN, svarende til Finanstilsynet i Dk., har forbudt short posit..
13
16 feb
PNDORA
Ledelsen har med guidens givet sig selv arbejdsro de kommende 2 år, og jeg vil blive meget overraske..
9
12 feb
DANSKE
Havde vi ikke haft Danske Bank havde der jo heller ikke været nogen hvidvask.   Ledelsen kan ikke bo..
7
12 feb
DANSKE
Giga: Jeg giver dig ret. De artikler som er skrevet om emnet virker noget tynde. Ja i nogle tilfaeld..
7
11:54
PNDORA
Eksperterne her på EI siger jo at shortning af en aktie er sundt 
6
11:51
PNDORA
Hetz fondenes pokerspil med fake news kan dæbe et seriøst selskab, som vi har set dem gøre i samarbe..
6

Lars Christensens Verden - Episode 7: Teknisk analyse - kaffegrums eller videnskab?

15-02-2019 06:45:00
I ”Lars Christensens Verden” går økonom og chefredaktør for Euroinvestor Lars Christensen bag om markedet i samtaler med professionelle markedsaktører, kommentatorer og økonomiske og finansielle forskere. Det handler om, hvad det i virkeligheden er, der driver de finansielle markeder. Det er ikke investeringsråd, men mottoet er, at den, der ved mest, tjener mest. Det leveres alt sammen med humor o..

Wirecard stiger efter indgreb fra finanstilsyn

Relaterede nyheder
18-02-2019 12:51:38
Wirecard-aktien stiger mandag lidt efter middag 12 pct. til 112,00 euro, efter at det tyske finanstilsyn, Bafin, tidligere på dagen satte en stopper for shorting af aktierne i det tyske selskab, der gør sig inden for betalingsteknologi.Det skriver Bloomberg News.Bafin har udstedt et forbud mod at optage nye shortpositioner i aktien og øge allerede eksisterende shortpositioner. Forbuddet er gældend..

DSV og Ørsted vender hver sin vej på nyhedsfattig dag

18-02-2019 11:42:29
Energikoncernen Ørsted vil indtage Frankrig på havvindområdet via et projekt ved Dunkerque. Og transportkoncernen DSV er fortsat interesseret i at købe schweiziske Panalpina.Mens Ørsted trækker op, kører DSV ned, og samlet ligger det danske eliteindeks, C25, uændret mandag middag i 1089,6.- Der sker ikke de store ting i dag. Sidste uge var mange på vinterferie, og det amerikanske marked er lukket ..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Norwegian styrtdykker fra morgenstunden
2
Aktier/tendens: Positivt handelsnyt løfter markeder
3
Ugens regnskaber og nøgletal – Tysk BNP, Genmab, Walmart, Mærsk, ECB
4
Danske Bank til tops i positivt marked
5
Stigende DSV-kurs udvander nyt Panalpina-bud

Relaterede aktiekurser

Danske Bank A/S 126,85 2,0% Stigning i aktiekurs
Pandora A/S 329,00 -1,7% Fald i aktiekurs
Danske Bank Ord Shs 126,55 1,7% Stigning i aktiekurs

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
18. februar 2019 17:20:35
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: ReleaseBuild_20190215.1 - EUROWEB1 - 2019-02-18 17:20:35 - 2019-02-18 17:20:35 - 1 - Website: OKAY