07 feb: Bank of England bløder op forud for Brexit
07 feb: Maersk Drilling beholder navn og logo efter udskillelse - NY2
07-02-2019 14:06:09

ATP købte vildt op i Pandora og Danske Bank mens aktierne faldt

Mens aktierne i Pandora og Danske Bank bare faldt og faldt, benyttede ATP andet halvår på at øge sine ejerandele ganske betragteligt.

Over 1,25 mio. Pandora blev tilføjet pensionskæmpens depot, således at ejerandelen ved udgangen af 2018 var oppe på 3,78 pct. mod 2,63 pct. ved udgangen af juni.

For Danske Bank var billedet nogenlunde det samme. Her købte ATP 4,425 mio. aktier i løbet af andet halvår og øgede dermed sin ejerandel i Danske Bank til 1,81 pct. fra 1,32 pct. Det viser pensionsselskabets halvårlige specifikationer af beholdningen af børsnoterede danske aktier.

Opkøbene er kommet i en periode, hvor kurserne på Pandora og Danske Bank er faldet ganske betragteligt.

For Pandora bød andet halvår på et kursfald på over 40 pct. fra 445,80 kr. til 265,30 kr. Medregnet et udbytte på 9 kr. var afkastet på aktien negativt med over 38 pct. i perioden, der bød på nedjusterede forventninger og flere kritiske analyser fra Carnegie.

For Danske Bank var det hvidvasksagen, der kostede aktionærerne dyrt og et kursfald i andet halvår på over 34 pct. til 128,90 kr. fra 199,75 kr.

ATP nævner selv hvidvasksagen i sit årsregnskab og peger på, at det har ageret aktiv ejer ved at lægge pres på selskabet og søge løsninger sammen med andre aktionærer

- I valget mellem dialog og eksklusion foretrækker ATP dialogen, så længe der vurderes at være potentiale for forbedringer, skriver ATP.

Mens ATP har brugt andet halvår på at købe aktier i Pandora og Danske Bank, har pensionsselskabet solgt alle sine aktier i Lundbeck og Sydbank og reduceret i C25-selskaber som Ambu, Coloplast, Genmab, ISS, Ørsted, William Demant, Rockwool, Royal Unibrew og Simcorp. Desuden har ATP snittet en anelse af sin beholdning af FLSmidth. Beholdningen af aktier i selskaber som Novozymes, GN og Vestas er blevet øget.

Samlet gav danske aktier ATP et negativt afkast på 2,6 mia. kr. sidste år. Ørsted, Coloplast og Vestas bidrog positivt, mens Danske Bank, Pandora og Mærsk trak mest ned.

ATP's ejerandele i danske C25-selskaber:

 

Selskabantal aktier 31/12ejerandel i pct. 31/12antal aktier 30/6ejerandel i pct. 30/6
Mærsk287.4631,39269.4881,30
Ambu2.235.7450,902.577.7451,04
Carlsberg1.833.6951,211.819.6951,20
Chr. Hansen1.554.9001,191.296.8490,99
Coloplast2.086.2620,982.705.0001,26
Danske Bank16.129.0001,8111.704.0001,32
DSV2.724.0721,472.457.0721,32
FLSmidth1.897.6023,721.922.6023,77
Genmab1.242.4862,041.359.0642,23
GN Store Nord3.181.5002,202.385.0001,65
Lundbeck00,00495.7930,25
ISS2.099.7281,142.356.1511,28
Jyske Bank772.7760,92662.7760,76
Novo Nordisk9.410.0000,398.912.1900,37
Novozymes2.512.0000,861.935.0000,66
Pandora4.134.5553,782.877.5132,63
Rockwool545.6962,49607.8182,77
Royal Unibrew567.2101,13778.0311,54
Simcorp1.404.0233,481.995.2524,92
Sydbank00,00209.8830,31
Tryg1.708.5900,571.708.5900,57
Vestas4.307.0002,113.873.0001,90
William Demant1.657.4290,662.352.4290,94
Ørsted4.698.0001,125.085.0001,22

 

Kilde: ATP

 

 

/ritzau/FINANS

Relateret indhold
21 aug - 
Onsdagens aktier: Pandora indhentede årets tab dagen de..
21 aug - 
Pandora/Sydbank: Flere forhold har givet smykkeaktien v..
21 aug - 
Pandora-topchef køber aktier for 12,3 mio. kr.
Relateret debat
22 aug - 
Så må du hellere bruge pesetas på andre papirer - min m..
21 aug - 
Helt enig A10853.. Grim historik... Den skal et pænt st..
21 aug - 
Skippede aktierne i kurs 125. Bankerne er åbenbart band..
Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
20 aug
PNDORA
  har du læst regnskabet - de forventer at tjene 4 mia i 2019 i forhold til en værdi af selskabet på..
18
22 aug
PNDORA
Nej.Carnegie opnåede en position i markedet hvor de havde patent på sandheden, markedet fulgte blind..
14
20 aug
PNDORA
Personligt glæder jeg mig helt vildt til at se om Lars Tophat kan betjene denne helt nye og revoluti..
11
18 aug
DANSKE
he he det var sørme en sludder for en sladder. Gå lidt op og ned - jeps det tror jeg også.   Lige et..
11
11:49
PNDORA
@Fqvist1 - ser er du er short fra 257, jf. din orientering d. 20.08. Jeg vil gerne gentage udbygge m..
10
20 aug
PNDORA
Problemet med det er at Pandora ikke går i kurs 50, hvis du har glemt et 3 tal så er jeg enig, 350 i..
10
21 aug
PNDORA
Bare rolig, det har Pandora aktionærerne helle ikke, altså set noget lignende da den faldt fra kurs ..
9
20 aug
PNDORA
Så håber jeg heller ikke i har givet jeres bedre halvdel en iphone købt med jeres Danske bank dankor..
9
21 aug
PNDORA
For shorterne er det også et race imod tiden. Den der først kommer ud tjener mest, det her viser blo..
8
21 aug
PNDORA
  CFO køber for nye 6 mio kr aktier - et godt tegn
8

Kina gengælder amerikansk told: Aktiefutures falder

23-08-2019 14:27:22
Kina vil indføre told på 5-10 pct. på amerikanske varer for yderligere 75 mia. dollar som en gengældelse af amerikanernes told på varer, som importeres fra Kina.Tolden indføres i to etaper henholdsvis 1. september og 1. december.Det skriver Bloomberg News.Ifølge det kinesiske medie Xinhua varsler Kina også en told på 25 pct. på amerikanske biler fra 15. december, og sojaimporten fra USA pålægges e..

Sydbank sænker Ambu-anbefaling - flere finanshuse retter kursmål efter nedjustering

23-08-2019 11:27:06
Sydbank ser en aktie i Ambu som "mindre attraktiv" end tidligere, efter medicoselskabet senest i denne uge skar i forventningerne til resultaterne for hele 2018/19.Derfor sættes anbefalingen ned til "hold" fra "køb", skriver Søren Løntoft Hansen, senioraktieanalytiker i Sydbank.- I kølvandet på strategiopdateringen i juni og gårsdagens melding om investeringerne i det direkte salg i USA har vi sæn..

Aktier/åbning: Rockwool drøner ned i grønt marked

23-08-2019 09:23:02
Der er læsterlige klø til aktien i Rockwool i de første handler på fondsbørsen fredag morgen. Aktien falder med 9,6 pct. til 1480 kr. efter forlænget åbningsauktion.Det store fald er lig en bundplacering i C25-indekset, der stiger med 0,6 pct. til 1146,0.Rockwools regnskab for andet kvartal gav en nedjustering til hele året. Selskabet venter nu en omsætningsvækst i år i lokal valuta på 2-5 pct. mo..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Ambu/SEB: Sænker kursmål og gentager anbefaling
2
Ambu/ABG: Sænker kursmålet oven på regnskab og nedjustering
3
Aktier/åbning: Rockwool drøner ned i grønt marked
4
Aktier/tendens: Simcorp i hopla regnskabsdag med udsigt til plusser
5
Ambu/Danske Bank: Sænker kursmål og gentager anbefaling

Relaterede aktiekurser

Danske Bank A/S 88,86 -1,5% Fald i aktiekurs
Pandora A/S 305,90 -0,3% Fald i aktiekurs
Danske Bank Ord Shs 88,88 -1,5% Fald i aktiekurs

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
23. august 2019 15:19:38
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190819.1 - EUROWEB7 - 2019-08-23 15:19:38 - 2019-08-23 15:19:38 - 1 - Website: OKAY