07 feb: Bank of England bløder op forud for Brexit
07 feb: Maersk Drilling beholder navn og logo efter udskillelse - NY2
07-02-2019 14:06:09

ATP købte vildt op i Pandora og Danske Bank mens aktierne faldt

Mens aktierne i Pandora og Danske Bank bare faldt og faldt, benyttede ATP andet halvår på at øge sine ejerandele ganske betragteligt.

Over 1,25 mio. Pandora blev tilføjet pensionskæmpens depot, således at ejerandelen ved udgangen af 2018 var oppe på 3,78 pct. mod 2,63 pct. ved udgangen af juni.

For Danske Bank var billedet nogenlunde det samme. Her købte ATP 4,425 mio. aktier i løbet af andet halvår og øgede dermed sin ejerandel i Danske Bank til 1,81 pct. fra 1,32 pct. Det viser pensionsselskabets halvårlige specifikationer af beholdningen af børsnoterede danske aktier.

Opkøbene er kommet i en periode, hvor kurserne på Pandora og Danske Bank er faldet ganske betragteligt.

For Pandora bød andet halvår på et kursfald på over 40 pct. fra 445,80 kr. til 265,30 kr. Medregnet et udbytte på 9 kr. var afkastet på aktien negativt med over 38 pct. i perioden, der bød på nedjusterede forventninger og flere kritiske analyser fra Carnegie.

For Danske Bank var det hvidvasksagen, der kostede aktionærerne dyrt og et kursfald i andet halvår på over 34 pct. til 128,90 kr. fra 199,75 kr.

ATP nævner selv hvidvasksagen i sit årsregnskab og peger på, at det har ageret aktiv ejer ved at lægge pres på selskabet og søge løsninger sammen med andre aktionærer

- I valget mellem dialog og eksklusion foretrækker ATP dialogen, så længe der vurderes at være potentiale for forbedringer, skriver ATP.

Mens ATP har brugt andet halvår på at købe aktier i Pandora og Danske Bank, har pensionsselskabet solgt alle sine aktier i Lundbeck og Sydbank og reduceret i C25-selskaber som Ambu, Coloplast, Genmab, ISS, Ørsted, William Demant, Rockwool, Royal Unibrew og Simcorp. Desuden har ATP snittet en anelse af sin beholdning af FLSmidth. Beholdningen af aktier i selskaber som Novozymes, GN og Vestas er blevet øget.

Samlet gav danske aktier ATP et negativt afkast på 2,6 mia. kr. sidste år. Ørsted, Coloplast og Vestas bidrog positivt, mens Danske Bank, Pandora og Mærsk trak mest ned.

ATP's ejerandele i danske C25-selskaber:

 

Selskabantal aktier 31/12ejerandel i pct. 31/12antal aktier 30/6ejerandel i pct. 30/6
Mærsk287.4631,39269.4881,30
Ambu2.235.7450,902.577.7451,04
Carlsberg1.833.6951,211.819.6951,20
Chr. Hansen1.554.9001,191.296.8490,99
Coloplast2.086.2620,982.705.0001,26
Danske Bank16.129.0001,8111.704.0001,32
DSV2.724.0721,472.457.0721,32
FLSmidth1.897.6023,721.922.6023,77
Genmab1.242.4862,041.359.0642,23
GN Store Nord3.181.5002,202.385.0001,65
Lundbeck00,00495.7930,25
ISS2.099.7281,142.356.1511,28
Jyske Bank772.7760,92662.7760,76
Novo Nordisk9.410.0000,398.912.1900,37
Novozymes2.512.0000,861.935.0000,66
Pandora4.134.5553,782.877.5132,63
Rockwool545.6962,49607.8182,77
Royal Unibrew567.2101,13778.0311,54
Simcorp1.404.0233,481.995.2524,92
Sydbank00,00209.8830,31
Tryg1.708.5900,571.708.5900,57
Vestas4.307.0002,113.873.0001,90
William Demant1.657.4290,662.352.4290,94
Ørsted4.698.0001,125.085.0001,22

 

Kilde: ATP

 

 

/ritzau/FINANS

Relateret indhold
11:31 - 
Aktier/middag: Pandora ned efter oversavet kursmål - NK..
09:51 - 
Pandora/Carnegie: Rundbarberer kursmål i forventning om..
09:13 - 
Aktier/åbning: Pandora falder til bunds i rødt marked
Relateret debat
13:42 - 
havde faktisk allerede beslut mig for at suplerer i kur..
13:41 - 
Det bliver åbenlyst sværere for CAR at f&ar..
13:23 - 
Så længe det kun er vand ...
Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
19 apr
DANSKE
Det er som Kejserens nye klæder. Folket vil se at der sker noget, ( læs : "startet en undersøgelse..
9
19 apr
PNDORA
Hvordan vil det gå med shortbelejringen af Pandora i det tilfælde, at vi får en global nedtur? Takke..
8
17 apr
DANSKE
Jeg tillader mig lige at henlede opmærksomheden på en detalje, som mange der snakker om milliardbøde..
7
19 apr
PNDORA
En global nedtur går jeg ud fra du mener bunder ud i makroøkonomiske forhold, i det tilfælde vil net..
6
16 apr
PNDORA
StorNedtur......Nå det gjorde du???, mærkeligt da din profil først blev oprettet 06-12-2018....   Me..
6
10:44
PNDORA
CAR er nu faldet ud over kanten. Deres analyse er useriøs og manipulerende. Håber virkelig at de ige..
5
18 apr
DANSKE
Berlingske bringer en "pligtartikel", men har ellers ingen artikler med store overskrifter omkring F..
5
10:37
PNDORA
Sandheden er den enkle, at Carnegie udnytter sin position til at trykke aktien, sælge i dag, og købe..
4
19 apr
PNDORA
ja, men sådan er det vel for de fleste selskaber. Hvad hvis diabetes i morgen bliver udryddet ved en..
4
18 apr
DANSKE
Nyheden er, at den Europæiske Bankmyndighed EBA har frikendt både det estiske og det danske finansti..
4

Pandora/Carnegie: Rundbarberer kursmål i forventning om svagt salg

23-04-2019 09:51:48
Pandoras udfordringer med at få sat skub i salget fortsætter, og udviklingen er gået fra slem til værre, vurderer Carnegie, der har rundbarberet kursmålet til 200 kr. fra 325 kr.Det fremgår af et notat fra banken.- Momentum er så skidt, at vi muligvis vil se franchisebutikker lukke inden udgangen af året, skriver Carnegie, der har sænket forventningerne til indtjeningen per aktie med 10 pct. i 201..

Ugens regnskaber og nøgletal – Tonsvis af regnskaber i vente

23-04-2019 06:00:00
Tirsdag d. 23 april RegnskaberAAKTwitterCoca Cola CompanyUnited TechnologiesVerizonHarley-DavidsonHasbro Onsdag d. 24 april Tyskland10:00 Tysklands IFO-indeks Tidligere: 99,6 Forventet: 99,9 Canada16:00 Bank of Canada rentebeslutning Tidligere: 1,75 pct. Forventet: 1,75 pct. USAKl. 16:30 Olielagre (Crude Oil) Tidligere: -1,396 mio. tønder RegnskaberNovozymesFacebookVolvoBoeingHeinekenCredit Suisse..

Episode 15 - Lars Seier Christensen ser FC Porto som model for FCK

11-04-2019 15:15:13
I denne episode er finansmanden Lars Seier Christensen gæst i studiet hos Euroinvestors Lars Christensen til en snak om investeringer i sports- og fritidsindustrien med afsæt i Lars Seier Christensens nylige investering i Parken Sport & Entertainment - virksomheden bag fodboldklubben FC København.I samtalen fremhæver Lars Seier Christensen blandt andet den portugisiske fodklub FC Porto som en mode..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Ugens regnskaber og nøgletal – Tonsvis af regnskaber i vente
2
Pandora: Blackrock øger ejerandel til over 5 pct.
3
Aktier/tendens: Pandora og FLSmidth i fokus i ventet rolig start
4
NKT rammes af frygt for misset kontrakt
5
Aktier/middag: Pandora ned efter oversavet kursmål - NKT i frit fald

Relaterede aktiekurser

Pandora A/S 276,50 -4,6% Fald i aktiekurs
Danske Bank A/S 127,15 -1,4% Fald i aktiekurs
Danske Bank Ord Shs 127,15 -1,4% Fald i aktiekurs
Pandora 43,06 -2,8% Fald i aktiekurs

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
23. april 2019 14:05:02
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190410.2 - EUROWEB3 - 2019-04-23 14:05:02 - 2019-04-23 14:05:02 - 1 - Website: OKAY