14 mar: Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Aktieselskabet Schouw..
14 mar: DANSKE BANK DBOS 028 HIGH YIELD 15/7-2019
14-03-2019 10:00:00

Minimumsindkomst 2019

Se hvordan privatbeskattede investorer, som ejede andele i SKAGENs aktiefonde pr. 19. februar 2019 beskattes for året 2019.

Investorer som ejede andele i nedenstående aktiefonde pr. 19. februar 2019 (valørdato: 21. februar 2019) bliver beskattet på følgende måde:

Fond ISINTeknisk udlodning pr. andel i DKK

(Aktieindkomst)

SKAGEN Vekst ANO0008000445182,9
SKAGEN Global ANO0008004009139,3
SKAGEN Kon-Tiki ANO0010140502110,2
SKAGEN Focus ANO00107351295,7
SKAGEN Focus BNO00107351374,8
SKAGEN Insight ANO00108015582,1

Bemærk at udbyttet ikke udbetales, men forbliver i fonden.

Skattemæssigt skal den manglende effektive udbetaling tillægges anskaffelsessummen for den oprindelige andel. Tillægget anses for anskaffet på samme tidspunkt som den oprindelige andel og med en sum, der svarer til den manglende udbetaling.

Læs mere om beskatning i SKAGENs fonde på www.skagenfondene.dk.

Venlig hilsen

SKAGEN Fondene

Søren R. Rasmussen

Kundechef

Vevika Søberg

Communications Manager

Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
19 mar
I:SP500
Hejsa Lidt forårs opdatering. Langsigtet konjunkturmodel: Nederst kan I se den langsigtede konjunktu..
70
19 mar
VELO
  Studiet er et randomiseret fase 4 forsøg, hvor man sammenligner forlænget frigivelse Envarsus XR (..
14
18 mar
GOMX
SAS's emmision overtegnet så de regner med 15MUSD i provenu samlet - godt nyt for GOMSpace hvis de k..
14
21 mar
BAVA
Jeg synes bestemt også der skal være plads til kritikere af Bavarian. Der skal være plads til alle i..
12
21 mar
PNDORA
Du rammer jo netop ned i strategien "NOW", hvor der kigges ind i hvilke butikker der er lønsomme. Sa..
12
20 mar
ZEAL
Jeg skrev til IR vedr. lidt forskelligt, her er deres svar:  Bliver der afholdt en Capital Market D..
12
21 mar
I:SP500
Der er en alt afgørende ting som Rangvid ikke tager højde for, og som Lars Christensen glemmer at kr..
11
19 mar
FING-B
Siden topformationen i 23 området har trenden krydset flere støttelinjer og er nu ved en mulig dobbe..
11
18 mar
BAVA
For mig virker det ret underligt at udmelding fra FDA om ydereligere 3mdr mere behandlingstid bliver..
11
17 mar
CHEMM
Økonomisk Ugebrev Formue har i denne weekend et længere interview med Chemometecs CEO Michael Eising..
10

Lars Christensens Verden - Episode 12: Bankernes rolle i samfundet

22-03-2019 07:12:24
I ”Lars Christensens Verden” går økonom og chefredaktør på Euroinvestor Lars Christensen bag om markedet i samtaler med professionelle markedsaktører, kommentatorer og økonomiske og finansielle forskere. Det handler om, hvad det i virkeligheden er, der driver de finansielle markeder. Det er ikke investeringsråd, men mottoet er, at den, der ved mest, tjener mest. Det leveres alt sammen med humor og..

Recessionsfrygt i obligationsmarkedet

Relaterede nyheder
22-03-2019 15:08:12
Rentemarkederne har i dag sendt flere signaler, som analytikere betegner som klare signaler om lavere vækst og måske endda recession.Således faldt den tyske 10-årige statsobligationsrente i dag under 0 pct., hvilket afspejler investorernes frygt for den europæiske vækst. Tal, der viser indkøbschefernes forventninger til fremtiden, de såkaldte PMI-tal, faldt kraftigere end ventet i marts i flere eu..

Tysk 10-års rente falder under 0 pct. – "Gassen er gået af ballonen"

Relaterede nyheder
22-03-2019 11:26:06
De tyske PMI-tal, som i dag blev i dag offentliggjort, faldt til 44,7 fra 47,6 og rammer dermed laveste niveau siden september 2012. I en kommentar til Euroinvestor udtaler makroanalytiker i Sydbank, Mathias Rømer Sproegel: "Dagens læsning af de tyske PMI’er var ikke rar læsning for investorerne. Bekymringer om Brexit, den globale handelskrig mellem USA og Kina samt fortsat store problemer i den t..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
24. marts 2019 00:05:09
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190320.1 - EUROWEB6 - 2019-03-24 00:05:09 - 2019-03-24 00:05:09 - 1 - Website: OKAY