14 mar: Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Aktieselskabet Schouw..
14 mar: DANSKE BANK DBOS 028 HIGH YIELD 15/7-2019
14-03-2019 10:00:00

Minimumsindkomst 2019

Se hvordan privatbeskattede investorer, som ejede andele i SKAGENs aktiefonde pr. 19. februar 2019 beskattes for året 2019.

Investorer som ejede andele i nedenstående aktiefonde pr. 19. februar 2019 (valørdato: 21. februar 2019) bliver beskattet på følgende måde:

Fond ISINTeknisk udlodning pr. andel i DKK

(Aktieindkomst)

SKAGEN Vekst ANO0008000445182,9
SKAGEN Global ANO0008004009139,3
SKAGEN Kon-Tiki ANO0010140502110,2
SKAGEN Focus ANO00107351295,7
SKAGEN Focus BNO00107351374,8
SKAGEN Insight ANO00108015582,1

Bemærk at udbyttet ikke udbetales, men forbliver i fonden.

Skattemæssigt skal den manglende effektive udbetaling tillægges anskaffelsessummen for den oprindelige andel. Tillægget anses for anskaffet på samme tidspunkt som den oprindelige andel og med en sum, der svarer til den manglende udbetaling.

Læs mere om beskatning i SKAGENs fonde på www.skagenfondene.dk.

Venlig hilsen

SKAGEN Fondene

Søren R. Rasmussen

Kundechef

Vevika Søberg

Communications Manager

Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
20 jun
 
I øjeblikket sidder "vinderne" ved folketingsvalget og forhandler regeringsgrundlag. De er enige om ..
44
18 jun
 
Ingen grund til at flytte, de fleste har ikke råd, det er altid middelklassen det rammer og alligeve..
34
20 jun
 
Måske jeg er den eneste, men savner Alpehue og hans gode indlæg... er han her under et andet alias? ..
23
23 jun
 
Kære Nets-formand, du er i Danmark, ikke USA Vi er et samfund, hvor få har for meget og færre for li..
20
21 jun
VELO
Mangel på to tacrolimus - konvertere pat. til Envarsus   I USA konvertere de patienter til Envarsus ..
20
21 jun
 
@ckt - synes egentlig det havde vaeret bedre, du ikke havde skrevet noget overhovedet..
20
19 jun
OMXC25
  De vil aldrig få penge nok. Jeg vil tro, at der aldrig er tilført de offentlige kasser flere penge..
20
20 jun
CHEMM
ChemoMetec opjusterer forventningerne til omsætningen og driftsresultatet som følger af højere forve..
19
21 jun
VELO
Ser ud til at man omkring 1 juli starter et nyt forsøg op med Envarsus hvor man tilsyneladende forve..
17
18 jun
AMBU-B
Jeg er rigtig tilfred med de udmeldinger JJG kommer med idag. Det giver ro over deres udmeldinger, o..
17

Aktier/tendens: Inspirationen hælder mest til den negative side

25-06-2019 08:15:21
Aktiehandlerne får ændrede kursmål for Chr. Hansen, Ambu, Danske Bank og Carlsberg samt en kontrakt til Maersk Drilling som selskabsspecifikke C25-nyheder til inspiration for den indledende handel tirsdag morgen.To af de fire kursmålsændringer er til den negative side, og det samme er den generelle impuls fra de globale markeder. Der var fald i USA i mandagens handel, og den negative udvikling er ..

Euroinvestor spørger: Tryg-aktien stormer frem, kan den blive ved?

23-06-2019 20:35:00
Hos Euroinvestor mener vi, at den bedste kilde til viden om markedet er aktørerne i markedet.Derfor spørger vi hver måned i vores Privatinvestorundersøgelse (PIU) vores brugere om deres forventninger til markeder og økonomi.Du inviteres hermed til at deltage i undersøgelsen. Alle besvarelser er anonyme, og der er ingen krav om login, kontaktoplysninger eller lignende.Vi håber du vil deltage og ser..

Danske Bank: Bestyrelsen fyrer bankdirektør Jesper Nielsen

24-06-2019 08:35:10
Danske Banks bestyrelse har mandag opsagt bankdirektør Jesper Nielsen, der har ansvar for de danske bankaktiviteter.Det fremgår af en meddelelse til fondsbørsen.Opsigelsen sker i forbindelse med sagen om Flexinvest Fri, lyder det.- Jesper Nielsen har gjort en betydelig indsats i banken gennem mange år, senest som midlertidig administrerende direktør, hvilket vi takker ham for.- Men i den konkrete ..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Dybvad: Så alvorlig en sag at vi måtte skride til fyring
2
Danske Bank: Finanstilsynet kalder sag for "meget alvorlig"
3
Vestas/Sydbank: Spansk konkurrent er foran på point i kampen
4
Aktier/middag: Danske Bank bankes ned efter farvel til CEO-vikar
5
Danske Bank/Erhvervsminister undersøger straf for dårlige råd

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
25. juni 2019 09:38:27
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190527.1 - EUROWEB6 - 2019-06-25 09:38:27 - 2019-06-25 09:38:27 - 1 - Website: OKAY