18 jul: Nordea/CEO: Positive takter i ikke tilfredsstillende kvartal
18 jul: Aktier/middag: Sur stemning fortsætter - Nordea og Danske falder
18-07-2019 11:06:22

Danske Bank Q2: Kundeflugten fortsætter i udfordret bank

Danske Banks overskud falder med en fjerdedel
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Kunder siger fortsat farvel til Danske Bank - omend i et langsommere tempo end tidligere. I andet kvartal valgte 4300 Nemkonto-kunder at slukke for den forbindelse til banken, hvor de første seks måneder samlet gav en kundeafgang på 13.600 Nemkonto-kunder svarende til 1 pct. af bankens Nemkonto-kundebase.

Det er fortsat bankens hvidvasksag i Estland, der danner ringe i vandet - men også sagen om produktet Flexinvest Fri, hvor kunderne mod gebyr overlod investeringsfolk i Danske Bank ansvaret for at få pengene til at yngle.

Gebyrerne blev i 2017 imidlertid sat så højt, at prisen ikke flugtede med, hvad kunderne kunne forvente i afkast. Banken forventede ganske enkelt, at kunderne ville tabe penge på det, der skulle være opsparing.

Allerede den 8. juli kunne Danske Bank se, at tidligere tiders forventning om et overskud på 14-16 mia. kr. i 2019 ikke holdt stik, og derfor blev den post sat ned med en mia. kr., samtidig med at omkostningerne blev skruet en smule op til 25,5-26 mia. kr. mod en forventningen tidligere på året "på omtrent samme niveau som i 2018", hvor udgifterne anløb 25 mia. kr.

- Første halvår 2019 var præget af udfordringer med hensyn til både renteniveauet, vores marginaler og de stigende omkostninger til compliance, siger den forholdsvis nye topchef i banken, Chris Vogelzang, i en kommentar til regnskabet.

Vogelzang havde første arbejdsdag i banken 1. juni, hvor han afløste den tidligere midlertidige administrerende direktør, Jesper Nielsen.

NY STRATEGI PÅ VEJ

Chris Vogelzang fortæller, at han - og banken - i de kommende uger og måneder vil vi fokusere på at analysere forretningen og strategien.

- Nu gennemgår jeg banken, og det vil jeg gøre grundigt. Jeg forventer, at jeg kommer med noget nyt i år, siger topchefen efter regnskabet.

Bankens samlede indtægter var på 11.532 mio. kr., hvor det foreløbige tal lød på 11.500 mio. kr. I andet kvartal 2018 landede indtægterne på 10.881 mio. kr.

Indtægterne reddes af "andre indtægter" på 1,6 mia. kr. mod 152 mio. kr. i perioden sidste år. Det er blandt andet en indtægt for salget af Danica Pension Sverige på 1,3 mia. kr., der er med til at hive posten op.

Danske Bank fik i april maj og juni et overskud på 4031 mio. kr. i forhold til de foreløbige tal, der lød på 4000 mio. kr. I samme kvartal i 2018 var overskuddet på 4310 mio. kr.

Da Chris Vogelzang stadig er lidt famlende overfor den butik, han skal bestyrer, efter kun fem uger i chefstolen, udtaler han sig kun i generelle vendinger om, hvad en bank skal kunne for at klare sig i konkurrencen:

- Når jeg ser på en bank, så skal den favne lovgivningen og ikke se den som en forhindring. En god bank skal kunne klare sig i et lavmargin miljø, og en bank skal overordnet set have tilfredse kunder, siger Chris Vogelzang.

HVIDVASKSAG EFTERFORSKES FORTSAT

Danske Banks sag om hvidvask i Estland behandles fortsat af myndighederne i flere lande. Herhjemme er bagmandspolitiet ved at undersøge sagen, i USA og i Frankrig. Den formodede hvidvasksag fandt sted fra 2007-2015 i Danske Banks filial i Estland, hvor den samlede strøm af penge fra de udenlandske kunder gennem filialen udgjorde 200 mia. euro. Det svarer til knap 1500 mia. kr.

Det er ikke fastslået, hvor stor en del af beløbet, der er "mistænkeligt" og dermed kan gå under betegnelsen hvidvask. Men det skønnes, at det drejer sig om en meget stor del af de 1500 mia. kr.

- Der er ikke nyt herfra. Vi samarbejder fortsat med myndighederne, og vi gør, alt hvad vi kan for at få sagen afsluttet, siger Danske Banks topchef.

Banken er af Finanstilsynet blevet bedt om at have en buffer på 10 mia. kr., når og hvis erstatningskravene i forbindelse med hvidvasksagen i Estland begynder at lande hos banken.

 

Tabel for Danske Banks regnskab for andet kvartal af 2019:

Mio. kr.Q2 19Foreløbige tal*Q2 18FY 18
Nettorenteindtægter5371-587823.571
Nettogebyrindtægter3701-378615.402
Handelsindtægter82980010664676
Indtægter i alt11.53211.50010.88144.365
Omkostninger i alt66796700578825.011
Res. før nedskrivninger4852-509419.354
Nedskrivninger på udlån113100-377-650
Res. før skat, core4739-547120.004
Res. før skat, non-core18-16-282
Resultat før skat4757-548719.722
Nettoresultat40314000431015.174

 

* = Danske Bank oplyste den 8. juli foreløbige regnskabstal for nogle få poster. Det skete i forbindelse med en nedjustering af årets forventninger.

 

1) Den 11. april oplyste Danske Bank og en række andre banker salget af LR Realkredit for 2,6 mia. kr. Danske Bank har 31,45 pct. af aktierne i LR Realkredit.

2) Den 11. december 2018 solgte Danske Bank Danica Pension Sweden til en forventet pris på 2,6 mia. svenske kr., hvoraf de 2,35 mia. svenske kr. er på kontant basis. Salget ventes godkendt i første halvår 2019.

 

 

Danske Banks forventninger til 2019:

 Ved Q2Før Q2
Nettoresultat, mia. kr.13-1513-15

/ritzau/FINANS

Relateret indhold
21 aug - 
Aktier/middag: Pandora er "talk of the town" og stiger ..
21 aug - 
Aktier/åbning: Pandora skubber C25 i plus for femte dag..
21 aug - 
Aktier/tendens: Pandora nærmer sig milepæl for året
Relateret debat
13:23 - 
De søger desperat efter penge til deres vidtløftige val..
12:04 - 
Der er flere forskellige metoder for lønsumsafgift (4 m..
11:44 - 
Lønsumafgift er for de virksomheder, der ikke er momsre..
Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
18 aug
DANSKE
he he det var sørme en sludder for en sladder. Gå lidt op og ned - jeps det tror jeg også.   Lige et..
11
24 aug
DANSKE
Bankerne skal ikke betale ekstraskat. Det er for dumt at opkræve særskatter på danske pengeinstitutt..
5
21 aug
DANSKE
obelix45 - I mine øjne er dette et udtryk for en leder-kultur, hvor fokus på indtjening til banken o..
5
00:52
DANSKE
Problemet er afskaffelsen af efterlønnen, mange fysisk og/eller psykisk nedslidte slæbte sig igennem..
4
07:40
DANSKE
SKAT ad  omveje:  det står højt - meget højt på  regeringens ønskeliste ,  at beskatte guldkalven : ..
3
24 aug
DANSKE
Det bliver i hvert fald uendelig svært at administrere - og bare forestil dig balladen, når alle de ..
3
24 aug
DANSKE
Ang. ret til tidligere pensionDet er et sygt og absurt system som vil prøve at forfordele andre frem..
3
21 aug
DANSKE
Det er nok mest gentagen dårlig omtale , som holder kursen i bund. politianmeldelsen fører formodent..
3
20 aug
DANSKE
Der er ikke uden grund meget tale om det hvidvask, men hvor stor del af kursfaldet udgør det?   Jysk..
3
19 aug
DANSKE
Har du ikke flere penge?
3

Vestas' største kinesiske konkurrent oplever dyk i overskuddet

23-08-2019 15:14:38
Den kinesiske vindmølleproducent Goldwind, som er verdens næststørste af sin slags efter Vestas, måtte i første halvår se sit overskud skrumpe med 22,6 pct. til 1,18 mia. yuan.Omsætningen for perioden er opgjort til 15,73 mia. yuan, fremgår det af Bloomberg News.Goldwind havde i 2018 en markedsandel globalt på 14,7 pct. - og var dermed nummer to efter Vestas med en andel på 22,2 pct.Nummer tre var..

Kina gengælder amerikansk told: Aktiefutures falder

Relaterede nyheder
23-08-2019 14:27:22
Kina vil indføre told på 5-10 pct. på amerikanske varer for yderligere 75 mia. dollar som en gengældelse af amerikanernes told på varer, som importeres fra Kina.Tolden indføres i to etaper henholdsvis 1. september og 1. december.Det skriver Bloomberg News.Ifølge det kinesiske medie Xinhua varsler Kina også en told på 25 pct. på amerikanske biler fra 15. december, og sojaimporten fra USA pålægges e..

Sydbank sænker Ambu-anbefaling - flere finanshuse retter kursmål efter nedjustering

23-08-2019 11:27:06
Sydbank ser en aktie i Ambu som "mindre attraktiv" end tidligere, efter medicoselskabet senest i denne uge skar i forventningerne til resultaterne for hele 2018/19.Derfor sættes anbefalingen ned til "hold" fra "køb", skriver Søren Løntoft Hansen, senioraktieanalytiker i Sydbank.- I kølvandet på strategiopdateringen i juni og gårsdagens melding om investeringerne i det direkte salg i USA har vi sæn..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge

Relaterede aktiekurser

Danske Bank A/S 89,18 -1,1% Fald i aktiekurs
Danske Bank Ord Shs 89,18 -1,1% Fald i aktiekurs

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
25. august 2019 14:14:22
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190819.1 - EUROWEB2 - 2019-08-25 14:14:22 - 2019-08-25 14:14:22 - 1 - Website: OKAY