22 aug: SP Group H1: Gentager forventningerne trods øget bekymring
22 aug: Parken minimerer underskud efter frasalg af Fitness.dk
22-08-2019 14:00:42

Jeudan opjusterer efter fremgang i kurs- og værdiregulering

Foto: Simon Skipper, Ritzau/STF/Scanpix

Efter en markant fremgang i kurs- og værdireguleringen i andet kvartal kan ejendomsselskabet Jeudan notere betydelig fremgang i nettooverskuddet for årets andet kvartal og for første halvår, der blev præsenteret torsdag middag.

Det vækker tilfredshed hos administrerende direktør Per W. Hallgren.

- Vi aflægger i dag et regnskab for de første seks måneder med et tilfredsstillende resultat. Det bekræfter en fortsat støt fremgang i driften, og det underbygger vores forventninger om en fortsat positiv udvikling i EBVAT i 2019 og 2020, skriver han i regnskabet.

Overskuddet før kurs- og værdireguleringer, men efter finansielle omkostninger, EBVAT, lød for halvåret på 361 mio. kr mod 341 mio. kr. første halvår i 2018.

Omsætningen i årets første seks måneder blev 775 mio. kr. mod 813 mio. kr. i samme periode sidste år, men overskuddet efter skat for første halvdel af 2019 steg til 355 mio kr. mod 197 mio. kr. i de første seks måneder af 2018.

I årets andet kvartal blev EBVAT-resultatet 197 mio. kr. hvilket er 11 mio. kr. mere end samme periode 2018. Og selskabets kurs- og værdireguleringer på 542 mio. kr. mod negative 102 mio. kr. i samme kvartal sidste år, og

Jeudan opjusterer sine forventningerne til 2019 og venter nu et resultat før kurs- og værdireguleringer - men efter finansielle omkostninger - i niveauet 720-750 mio. kr.

Tidligere ventede selskabet et resultat før kurs- og værdireguleringer - men efter finansielle omkostninger - i niveauet 680-720 mio. kr.

Der ventes fortsat en omsætning på niveau med i 2018, hvor den endte på 1583 mio. kr.

Tabel for Jeudans regnskab for andet kvartal af 2019:

 

Mio. kr.Q2 2019Q2 2018H1 2019H1 2018FY 2018
Omsætning4014277758131583
Bruttoresultat253257480485954
EBIT223228418426834
EBVAT197186361341655
Kurs- og værdireguleringer542-10294-88111
Resultat før skat73984455253766
Nettoresultat57565355197597

 

 

Jeudans forventninger til 2019:

 

Mio. kr.Ved Q2 2019Før Q2 2019
EBVAT720-750680-720
OmsætningPå niveau med 2018På niveau med 2018

/ritzau/FINANS

Relateret indhold
15 maj - 
Jeudan: Går frem på driften - reguleringer trækker bund..
15 maj - 
Aktier/middag: Intet handelsnyt er skidt nyt for Danske..
15 maj - 
Aktier/åbning: Ambu stiger efter direktørskifte i grønt..
Del

Opret kommentar

Relateret debat

  • 1 uge
  • 1 måned
  • 1 År
Ingen indlæg

Riksbanken nedtoner behov for renteforhøjelser - svensk krone svækkes

17-09-2019 09:48:14
Den svenske centralbank, Riksbanken, ser ikke længere samme behov for at stramme pengepolitikken. Det fremgår af referatet af det seneste rentemøde den 4. september.Her var rentekomitéens medlemmer enige om, at de økonomiske udsigter er forværret, og at riskoen for en hurtigere afmatning er øget. Årsagen er blandt andet handelskonflikten mellem USA og Kina og usikkerheden om Storbritanniens udtræd..

Aktier/åbning: Lundbeck helt i bund på milliardopkøb i rødt marked

16-09-2019 09:13:54
Lundbecks melding om at ville købe amerikanske Alder Biopharmaceuticals i en handel, der er værdisat op til 1,95 mia. dollar - eller omkring 13 mia. kr., får i de første handler investorerne til at sende aktien ned.Aktien falder helt til bunds i eliteindekset med et fald på 3,6 pct. til 228 kr. mandag morgen, i et marked der samlet i C25 falder 0,5 pct. til indeks 1140,69.Lundbeck er i negativt ra..

Prisen på råolie ryger i vejret efter angreb i Saudi-Arabien

Relaterede nyheder
16-09-2019 06:34:09
Prisen på råolie stiger med over ti procent efter lørdagens droneangreb mod to olieanlæg i Saudi-Arabien.Dermed er der også udsigt til dyrere benzin.Da handlen med råolie begyndte klokken 00.00 dansk tid hoppede prisen op med omkring 15 procent, skriver nyhedsbureauet Reuters. Efter omkring en time ligger prisen på en tønde Nordsø-olie omkring 13 procent højere i lidt over 68 dollar.Det var på for..

Mest læste nyheder

  • 24 timer
  • 48 timer
  • 1 uge
1
Aktier/tendens: Børshuse kan puste til Novo og Lundbeck
2
Lars Marcher bryder tavsheden: Overrasket over fyring hos Ambu
3
Novo præsenterer ny analyse af fase 3-program med oral Semaglutid
4
Bavarian: FDA giver Merck hurtigere behandlingstid for ebolavaccine-NY
5
Novo hæves til "køb" af Citi efter stor rundspørge blandt læger

Relaterede aktiekurser

Jeudan A/S 1.100,00 0,0% Aktiekurs uændret

Copyright Berlingske Media 2019  Handelsbetingelser  |  Cookiedeklaration  |  Cookie- og Privatlivspolitik  |  Ophavsret og vilkår
Aktieinformation leveres af Morningstar.
Data er forsinket 15-20 minutter iht. de enkelte børsers regler om videredistribution.
 
18. september 2019 07:12:37
(UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
Version: LiveBranchBuild_20190829.2 - EUROWEB3 - 2019-09-18 07:12:37 - 2019-09-18 07:12:37 - 1 - Website: OKAY