Indeksudbyderen FTSE Russell vil fra fredag rebalancere sine indeks, og her er nogle af de opsigtsvækkende ændringer.
Navne som Meta Platforms, Netflix og Paypal vil nemlig blive indlemmet i Russell 1000 Value-indekset, mens de alle vil få deres vægt i Russell 1000 Vækst-indekset reduceret markant.
Det skriver The Wall Street Journal.
Selskaber i værdi-indekset kendetegnes ved at have en lavere ratio for kursen i forhold til den indre værdi, altså de bogførte aktiver.
Tesla vil samtidig erstatte Meta som den femtestørste aktie i Russell-indeksene, mens en række energiselskaber, der i år sammen med olieprisen er steget markant, vil blive forfremmet fra Russell 2000 til Russell 1000.
Meme-aktien Gamestop vil også komme med i værdi-indekset, mens det dog samtidig helt fjernes fra vækst-indekset.
.\˙ MarketWire