68-årige Hanne Bjerg Østergaard har ligesom hundredetusindvis af andre danskere modtaget et opsigtsvækkende brev fra Vurderingsstyrelsen i sin e-Boks.

Brevet har fået hende til at miste tilliden til skattevæsenet, fortæller hun til B.T.

I brevet står der, at Hanne, som er folkepensionist og bosat i Tranekær, nu bliver pålagt et lån, fordi Vurderingsstyrelsen »har opkrævet for lidt i boligskat«.

»Det er da fuldstændig vanvittigt,« siger Hanne Bjerg Østergaard og fortsætter:

»Men jeg skyndte mig at melde lånet fra. Jeg vil ikke have noget lån.«

I det digitale brev, der kan ses lidt længere nede i denne artikel, står, at 'lånebeløbet forventes at være under 5.000 kroner', men hvad det præcist er, kan man endnu ikke se.

Euroinvestor og B.T. samarbejder - derfor findes artiklen på Euroinvestor.

»Jeg har ikke tænkt mig at betale. I hvert fald ikke før, jeg ved, hvad Skat mener, at jeg skylder,« forklarer Hanne Bjerg Østergaard.

Årsagen til fejlen er at finde i skattevæsenets it-system. Her kan man ikke finde ud af at trække to tal fra hinanden på borgeres forskudsopgørelse. Nemlig ejendomsværdiskat og grundskyld.

Her ses et udsnit af det brev, som Hanne Bjerg Østergaard har modtaget fra Vurderingsstyrelsen.
Her ses et udsnit af det brev, som Hanne Bjerg Østergaard har modtaget fra Vurderingsstyrelsen. Privat

»De kan tilsyneladende ikke finde ud af at trække to tal fra hinanden inde hos Skat,« fortæller en rystet Hanne Bjerg Østergaard.

Hun tilføjer, at sagen »i høj grad« har skadet hendes tillid til skattevæsenet.

»Min tillid til Skat er helt i nul,« lyder det.

B.T. har talt med flere andre danskere, der også har modtaget brevet fra Vurderingsstyrelsen. I alt er der hele 660.000, som er blevet pålagt et lån.

Skattevæsenet har angiveligt selv kendt til fejlen i tæt på et årti, skriver DR.

Overfor B.T. har skatteminister Rasmus Stoklund (S) i en skriftlig kommentar medgivet, at han »sagtens kan forstå, at det som borger kan virke mærkeligt, at man får et lån, man ikke har bedt om.«

I sin skriftlige kommentar vurderer skatteministeren, at »det er en kendt problemstilling, som man derfor har taget højde for i lovgivningen.«

»For langt de fleste, er jeg blevet oplyst om, er der risiko for en restskat på under 2.000 kroner, og Vurderingsstyrelsen har skrevet direkte til de berørte boligejere for at vejlede dem,« oplyser Rasmus Stoklund og fortsætter:

»Vurderingsstyrelsen forventer, at skatterabatten bliver beregnet korrekt fra og med forskudsopgørelsen for 2026.«