Aktien i det populære sko- og tøjmærke Adidas får smæk onsdag.
Aktien sendes ned med 7 pct., efter selskabet har fremlagt friske regnskabstal.
Toplinjen var under analytikernes forventning, lyder det fra AL Sydbank.
Også indtjeningen pr. aktie landede lavere, og for 2026 venter Adidas, at driftsoverskuddet ender på 2,3 mia. euro.
Analytikerne havde ventet, at tallet ville lande på 2,69 mia. euro, skriver storbanken.
Hvis du gerne vil vide mere om Adidas, kan du blandt andet se dokumentar-serien 'Sneaker Wars: Adidas v Puma fra 2025.' Den har blandt andet være på Disneys streamingtjeneste Disney+.
Dokumentaren går tæt på den intense og årtier lange rivalisering mellem to globale sportstøjsgiganter, der startede som en familiefejde. Brødrene Adi og Rudi Dassler stiftede Adidas og Puma og gjorde deres personlige strid til en kamp om dominans i sportsverdenen.
Serien afslører splittelsens oprindelse, deres bidrag til sportskulturen, og hvordan deres rivalisering påvirkede branchen.
Du bliver som seer taget igennem det hele via interviews med eksperter, sportsudøvere og folk fra inderkredsen. De tager dig med på afgørende øjeblikke i Adidas og Pumas historie, selskabernes indflydelse på global mode og den arv, som de to brødre og deres rivalisering har efterladt sig.

