En stor industriaktie handler lige nu på et så interessant niveau, at aktien potentielt er et godt køb lige nu.
Sådan lyder det fra Michael Friis Jørgensen, der aktiechef i HC Andersen Capital, i fredagens udgave af Euroinvestors podcast Millionærklubben.
Det er nemlig en af verdens største producenter af industrigasser Linde, som Michael Friis Jørgensen omtaler. Ifølge aktiechefen er Linde »verdensmestre i at eksekvere« og kan i løbet af det kommende år stå til at gavne af en potentiel industriel opblomstring.
Samtidig bider aktiechefen også mærke i, at Linde-aktien i øjeblikket handler på en forventet P/E for de kommende 12 måneder på 25.
Det vil groft sagt sige, at hvis Linde kommer til at tjene lige så mange penge, som man forventer de kommende måneder, så betaler investorerne i øjeblikket 25 kr. for at få del i 1 kr. af selskabets overskud. Det er baseret på (forward) P/E-multiplen, som er et nøgletal, der bruges til at vurdere, om en aktie er dyr eller billig.
»Linde i P/E 25 er hamrende billig. hvis du kigger på det historisk, fordi det er så stærk en strukturel vinder. Men du får mig ikke til at sige, at P/E 25 er billig generelt,« siger Michael Friis Jørgensen i podcasten og fortsætter:
»Det har dog historisk vist sig at være et godt tidspunkt at købe på - især hvis man tror, der kommer behov efter den grønne energi, og at der kommer behov for industrielle gasser.«
Michael Friis Jørgensen dyster med i Millionærklubbens konkurrence om at få 250.000 kr. til at vokse mest, og her ejer han ikke Linde-aktien. Men han overvejer om den skal ind i porteføljen:
»Det er en aktie, jeg aldrig rigtig er kommet ind i, men det kunne godt være, at den skulle længere frem på udskiftningsbænken,« siger Michael Friis Jørgensen.
I fredagens udgave af Millionærklubben kan du også høre hvordan teknisk analytiker Lars Persson ser på Linde-aktien. Du finder episoden i din sædvanlige podcastafspiller eller i playeren nedenfor:

