Godmorgen og velkommen til endnu en børsdag.

Her til morgen bliver asiatiske aktier sendt ned, og kursfaldene ser ud til at sprede sig til Europa og USA senere. 

Presset på aktierne hænger blandt andet sammen med, at der lige nu er gang i en rotation på aktiemarkedet, hvor investorerne i stigende grad rykker ud af teknologiaktierne og over i andre sektorer, skriver Bloomberg News.

Det sker i takt med, at fokus er flyttet over på, hvorvidt stigende kapitaludgifter, skærpet konkurrence og udvidet kapacitet vil skabe den indtjeningsvækst, der kræves for at understøtte de høje værdiansættelser.

Her til morgen er olieprisen steget en smule, efter et skib med flydende gas blev ramt af et projektil, mens det forlod Hormuzstrædet. Dette er et nyt angreb, der sætter fredsaftalen fra slutningen af juni på prøve, ifølge mediet. 

Vi starter den finansielle overflyvning i Asien, hvor børshandlen er i gang lige nu.

Investorer sender de japanske aktier ned tirsdag morgen. Det afspejler sig i Nikkei-indekset, der falder 1,9 pct.

De kinesiske aktier falder også, så Hang Seng-indekset, der hører til i Hong Kong, sendes ned med 0,5 pct.

Europæiske aktier står til at falde 0,4 pct. i tirsdagens handel ifølge futures for det europæiske Euro Stoxx 50-indeks.

Læs også: Jyske Bank: Markedet roterer væk fra populære aktier - her går pengene hen

Amerikanske aktier ventes at åbne blandet, når børshandlen senere i eftermiddag dansk tid går i gang.

S&P 500-indekset indikeres at åbne med en nedgang på 0,2 pct., mens Nasdaq-indekset står til at falde 0,9 pct.

Futures for Dow Jones-indekset indikeres at åbne med en stigning på 0,1 pct.

Prisen på guld, olie og kryptovaluta giver os et praj om stemningen i markedet. Vi begynder med det sorte guld, nemlig olien.

En tønde af den amerikanske WTI-olie er steget i pris det seneste døgn og koster nu omkring 68,9 dollar, mens prisen på en tønde Brent-olie også stiger og koster 72,5 dollar.

Guldet handles til en pris på 3.140 dollar pr. ounce.

Guldet er værd at følge, fordi guld opfattes af mange som en sikker havn i krisetider og har historisk klaret det godt i perioder med modvind på aktiemarkedet.

Kryptovalutaen bitcoin er faldet med 0,2 pct. det seneste døgn. Den digitale mønt koster nu 63.155 dollar.

Bitcoin-kursen er interessant at følge, fordi den fortæller os noget om markedsstemningen, især blandt mere risikovillige investorer.

Læs også: Stemmerne indikerer at renten skal op - men dansk bank mener renten vil falde

Læs også: Ny lancering får storbank til at skrue op for forventningerne til ikonisk bilproducent