Aktionæropgør spidser til i Bavarian Nordic - nærmer sig blokering af opkøb

Det begynder at se sværere og sværere ud for de to kapitalfonde, der har aflagt et købstilbud på Bavarian Nordic at komme i land med opkøbet.
Det skriver mediet Finans.
En gruppe af modvillige aktionærer har allieret sig med Dansk Aktionærforening, og ifølge direktør Mikael Bak har flere end 3300 investorer tilsluttet sig, hvilket betyder at gruppen nærmer sig 10 pct. af aktiekapitalen i Bavarian Nordic.
På samme tid har storaktionær ATP, som sidder på yderligere 10 pct. af aktiekapitalen, også meldt ud, at de ikke vil acceptere prisen på 233 kr. per aktie.
Og da målet er, at 75 pct. skal sige ja til tilbuddet for, at det kan gennemføres, så begynder det at se sort ud for de to kapitalfonde.
»Min vurdering er, at det bliver endog meget svært at komme over 75 pct., for vi er på vej mod de 10 pct., og jeg har talt med flere udenlandske investorer. Jeg fornemmer, at de har den samme modstand,« siger Mikael Bak.
Tidligere har vi her på Euroinvestor kunne berette, at kapitalfondene har tilkendegivet, at man efter købet af Bavarian Nordic ønsker at afnotere selskabet.
Normalt skal ejerne af minimum 90 pct. af aktiekapitalen takke ja til tilbuddet, for at et selskab kan blive købt af børsen. I meddelelsen fra Bavarian fremgår det dog, at tilbudsgiveren vil nedsætte minimumsbetingelsen til 75 pct.
Hvad det betyder, kan du blive klogere på her.

Få styr på økonomien til efteråret: 10 smarte greb, der kan spare dig tusindvis af kroner

