Den amerikanske bilkæmpe Ford stiger tirsdag med 7,1 pct., da koncernen har meldt ud, at salget i USA i september vidnede om en solid efterspørgsel på især elbiler.

I september alene tredoblede salget af elektriske biler, og i snit ligger flagskibsmodellen F-150 i plug-in-version kun på lager i otte dage, mens den overordnede afsætning af biler steg med 16 pct.

»Efterspørgslen er stadig stærk med en hastig udvidelse af detailbestillinger,« siger Andrew Frick, direktør med ansvar for salget i USA, i en meddelelse.

For hele tredje kvartal var der imidlertid en tilbagegang i salget af solgte køretøjer på knap 9 pct. til 142.644 enheder. For hele året har Ford registeret et samlet fald på godt 1 pct. til 1.380.494 biler.

General Motors, GM, fortsætter samtidig mandagens optur på 2,4 pct. med et tirsdagsplus på 8,2 pct. GM trodsede mandag al frygt om forbrugerkrise og inflation med en overraskende vækst i antallet af solgte biler i tredje kvartal på 24 pct.

Læs også: Elon Musk bekræfter rygter - Twitter-aktien brager op

Læs også: Centralbankchef: 'Inflation er en ætsende sygdom'

.\˙ MarketWire