Vestas har fået flere ordre i andet kvartal end sidste år, og de er faktisk på det højeste niveau siden 2021.

Det betyder, at selskabet har slået forventningerne i markedet, skriver analytiker Janne Vincent Kjær fra Jyske Bank.

»Solid afslutning på kvartalet for Vestas, der lukkede 2. kvartal med 2,8 GW i annoncerede ordrer trukket op af landvind, hvor USA og Tyskland har været de store trækheste,« skriver analytikeren i en kommentar.

Hun peger på, at estimaterne for havvind skal justeres op, men det er ikke nok til, at forventningerne til 2026 rykker sig, da de fleste er med levering i årene 2027, 2028 og 2029.

Vestas-aktien stiger med 2,4 pct. i dagens handel.

Læs også: Inflationen overrasker i Europa: Første fald i fire måneder

Læs også: Anders Vollesen fremhæver en vinderaktie: Han ser massivt potentiale i undervurderet aktie der kan stige 60 pct.

Millionærklubben

Hvis alle investorer sender pengene i den samme retning, kan det måske være en god ide at kigge den anden vej. I dagens udgave af Millionærklubben taler vi derfor om nogle af de lommer i markedet, som ikke har været hotte i år. Dagens panel undersøger om der gemmer sig gode muligheder, eller om man burde holde sig væk og blive i markedets slipstrøm. Derudover kigger vi på et friskt regnskab fra Nike og den aktuelle stemning i markedet. Med i studiet er aktiechef i HC Andersen Capital Michael Friis Jørgensen og adm. direktør i Dansk Aktionærforening Mikael Bak. Vært: Adam Geil