Den britiske forsvarskoncern BAE Systems har indgået en stor aftale med den amerikanske våbenproducent Lockheed Martin.

BAE Systems skal levere og opgradere avancerede elektroniske krigsførelsessystemer til F-35 Lightning II-kampflyene, oplyser det britiske selskab. Aftalen styrker selskabets nøglerolle i det globale forsvarsanskaffelsesprogram.

Aftalen dækker både produktion til de næste flyserier og modernisering af eksisterende F-35-fly verden over. For forsvarsindustrien og dens investorer er ordren et klart tegn på, at efterspørgslen på avanceret militærteknologi fortsat er tårnhøj.

»Vi har været en betroet partner siden starten af Joint Strike Fighter-programmet. Vi har hele tiden videreudviklet vores hard- og software inden for elektronisk krigsførelse, så vores soldater bevarer overtaget på slagmarken. Nu har vi fuldt fokus på at skrue op for produktionen og levere nye softwareløsninger, der matcher det høje tempo i moderne konflikter,« siger Amber Dolan, vicedirektør for F-35-løsninger hos BAE Systems.

Systemet hedder AN/ASQ-239. Det giver kampflyene overtaget i det elektromagnetiske spektrum og beskytter dem mod radarer, missiler og droner. 

BAE Systems har indtil videre leveret mere end 1.500 eksemplarer af systemet. For at følge med efterspørgslen har selskabet investeret massivt i automatisering og nye produktionsfaciliteter i USA.

Hvis du gerne vil dykke ned i Europas massive behov for at investere i forsvarsselskaber, kan du med fordel læse den anmelderroste bog 'Hvis Rusland vinder - et scenarie'.

Bogen er skrevet som en advarsel til Vesten og for folk, som ifølge forfatteren ikke forstår, hvad der reelt er på spil, og at Ukraine måske kun er begyndelsen for Rusland.

Her beskriver militærekspert og professor i internationale relationer ved Universitetet i München, Carlo Masala, scenariet, hvor Ukraine kun er første skridt på vejen for den russiske krigsmaskine.

I bogen udfolder Carlo Masala et skræmmende scenarie, der kan udspille sig om bare få år.

Efter en de facto-sejr i Ukraine er Putins længe varslede fremstød mod de baltiske stater nemlig blevet en realitet. I et tænkt scenarie er den russiske krigsmaskine rykket videre ind i Nato-landet Estland

Rusland har udnyttet Europas langsomme genoprustning og svækkede militære og efterretningsevner. Rusland tester nu, hvordan Nato-alliancen vil reagere. Spørgsmålet er, om NATO’s artikel 5 reelt gælder, om vi kan regne med USA, og om forsvarsalliancen vil svare igen – og risikere en atomkrig.