Europæiske aktier er torsdag blevet kastet ud i brede kursfald.

Kursfaldene sker ifølge Handelsbanken, efter Rusland natten til torsdag kl. 04.00 har »angrebet Ukraine flere steder med missiler og landtropper i øst.«.

Læs også: Rusland suspenderer aktiehandel

Det toneangivende tyske DAX-indeks er i skrivende stund i rødt med et fald på 0,5 pct.

Kursfaldene rammer også det svenske marked, hvor OMX30 falder 3,8 pct

Det toneangivende danske C25-aktieindeks dykkede i børsåbningen op mod 5 pct. Indekset har efterfølgende rettet sig en smule. Det kan du læse mere om her.

Hos Jyske Bank hæfter man sig ved, at de »foreløbige meldinger tyder på et ganske omfattende angreb. Biden har annonceret, at USA vil indføre meget skrappe sanktioner. Putin har opfordret Ukraine til at overgive sig og advarer andre lande om at blande sig.«

»Der er selvsagt betydelig usikkerhed om udviklingen, men investorerne vil givetvis fokusere på udviklingen i olieprisen og naturgaspriserne i Europa, udtalelser fra de politiske ledere, hvor der allerede er annonceret skrappe sanktioner,« skriver Jyske Bank i en kommentar torsdag morgen

Læs også: Børskrak i Rusland

Læs også:  Danske aktier i giftigt fald