Micron Technology har natten til torsdag været ude med et regnskab, der var bedre end ventet.

Udsigten til højere priser på hukommelseschips, som Micron blandt andre producerer, i længere tid får Bank of Americas analytiker Vivek Arya til at se mere potentiale, fremgår det af en note fra banken.

Han hæver sit kursmål fra 400 dollar til 500 dollar, hvilket indikerer et kurspotentiale på omkring 10 pct. fra den nuværende kurs.

Analytikeren anbefaler ligeledes fortsat at købe aktien.

Læs også: Eli Lilly med friske resultater på længe ventet vægttabsmiddel

Læs også: Købsanbefalinger på stribe - analytikere ser kæmpe potentiale i aktien

Millionærklubben

Mens investorerne bruger det meste af deres opmærksomhed på at holde øje med nye bombeangreb i Mellemøsten, så buldrer AI-udviklingen fremad. Eller gør den?  Millionærklubben diskuterer i dag, om investorerne overdriver effekten af kunstig intelligens, og hvor det efterlader markedet. Det gør vi med investeringsstrateg i Danske Bank Lars Skovgaard Andersen og populær investor hos handelsplatformen eToro Christian Jain Kongsted.  Panelet vender også gårsdagens rentemøde i USA, og kigger frem mod dagens rentemøder i UK og EU.  Vært: Adam Geil