Kæmpe rentehop i Sverige

Den svenske centralbank, Riksbanken, hiver det store rentevåben frem og hæver renten med hele 1 procentpoint.
Der er tale om et historisk løft i forhold til juni måneds renteløft på 0,75 procentpoint. Dengang var der tale om det største rentehop i 22 år, skriver SVT.
I modsætning til Danmarks Nationalbank skal Riksbanken ikke holde øje med den svenske krones styrke i forhold til euroen, da Sverige har flydende valutakurs. Derfor kan Riksbanken sætte alt ind på et bekæmpe inflationen på egen hånd.
På de finansielle markeder har svenske aktier sat sig en anelse efter den overraskende melding. Samtidig er den svenske krone styrket overfor den danske krone.
Det svenske løft kommer blot dagen inden, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, afholder rentemøde onsdag.

