Henter kommentarer

C25-rederi køber otte skibe i stor milliardhandel


Det danske tankrederi Torm har købt otte nye skibe i en stor milliardhandel. 

Det fremgår af en meddelelse, sendt til børsen mandag. 

Torm køber således otte brugte MR-skibe, som forventes at blive leveret i 3. og 4. kvartal af 2024, for i alt 340 mio. dollar. Det svarer til 2,3 mia. kr. 

Heraf vil Torm betale 238 mio. dollar kontant, mens det resterende beløb vil blive betalt gennem udstedelsen af omtrent 2,65 mio. aktier. 

»Vi er glade for igen at kunne annoncere en delvist aktiebaseret transaktion i forbindelse med køb af skibe. Siden 2021 har TORM brugt delvist aktiebaserede transaktioner til at udvide flåden, selv før produkttankmarkedet tog fart. Denne model fremhæver den stærke tillid, sælgerne har til vores One TORM-platform og deres faste tro på markedets fundamentale forhold,« udtaler adm. direktør Jacob Meldgaard.

Skibene er fra 2014 og 2015 og bygget på Hyundai Mipo-værftet. 

Torm-aktien befinder sig i toppen af det danske C25-indeks i mandagens børshandel, hvor den stiger med knap 0,9 pct.

I meddelelsen skriver det danske rederi også, at man siden 1. kvartal har solgt et MR-tankskib fra 2006, som forventes at blive leveret i 3. kvartal af 2024. 

Torm-aktien er steget med 66 pct. det seneste år.