Det har været et begivenhedsrigt år på det danske aktiemarked i 2025, hvor der er stor spredning på vindere og tabere. I det danske C25-indeks er vindmøllekæmpen Vestas braget op med hele 77 pct., mens Novo Nordisk-aktien er blevet halveret.
Den markante forskel har medført et interessant handelsmønster blandt danske investorer. Det påpeger chefanalytiker i Arbejdernes Landsbank Natalia Setlak, der kommer med en advarsel og to gode råd til, hvornår man bør sælge sine aktier.
For mens aktier Novo Nordisk, Zealand Pharma og Pandora har fået tunge kurstæsk, er de danske kæmper ISS, NKT og Vestas i god gænge.
Den udvikling har investorerne reageret på på klassisk vis, påpeger Setlak.
»Vi holder fast i tabsgivende aktier for længe i håbet om, at de vender tilbage eller køber endda op i dem i tro om, at vi køber en aktie, hvor aktieprisen vil vende tilbage til sit 'gamle niveau',« skriver Natalia Setlak i en kommentar og fortsætter:
»Samtidig sælger vi ofte vores vindere lidt for hurtigt for at tage gevinsten hjem og kaste os ud i nye investeringseventyr.«
Hun påpeger videre, at data fra Nationalbanken viser, at danske privat-investorer i årets første ti måneder har solgt mest ud af Vestas, Nordea og Danske Bank, som er blandt årets største vindere i C25, mens de har købt kraftigst op i Novo Nordisk, som har haft et miserabelt 2025.
»Det er et skoleeksempel på at forsøge at gribe faldende knive i håb om, at kursen vender tilbage til tidligere højder, samtidig med at man tager gevinst hjem på aktier med stærkt momentum,« lyder det fra chefanalytikeren.
Natalia Setlak på peger, at det kan være en god ide at tage noget af sin gevinst hjem, hvis man har været så heldig og dygtig at eje aktier, der stiger. Men sælger man helt ud, bør det ske med omtanke og primært af to grunde:
Man skal have fundet en anden investering, som man forventer, kan klare sig endnu bedre fremover, påpeger analytikeren.
Eller at man ønsker at sprede sin risiko bedre: eksempelvis ved at gå fra enkelte aktier til fonde.
Det danske C25-indeks er oppe med 1 pct. i år indtil videre, og du kan se hvordan aktierne har klaret sig i tabellen nedenfor:

