Der er lagt i kakkelovnen til en handelskrig mellem USA og Europa ovenpå amerikanernes valg af Donald Trump.
Og den kommer til at kunne mærkes for almindelige mennesker i Danmark.
Også på områder, de færreste formentlig havde forestillet sig.
Det konstaterer cheføkonom Søren Kristensen fra Sydbank ovenpå Donald Trumps sejrstale onsdag morgen dansk tid.

»Vi har allerede set, at de amerikanske renter er steget ganske kraftigt her til formiddag, og at dollaren er styrket,« siger Søren Kristensen til B.T.
»Det er en lidt kompleks situation, som givetvis vil øge inflationen og komme til at ramme økonomien negativt i Europa,« tilføjer han.
Han forventer, at valget af Donald Trump vil have en effekt på de renter, som danske boligejere kan låne til.
»Samlet set vil det være noget, der gør, at renterne ikke bliver så lave, som der ellers var lagt op til,« siger Søren Kristensen.
»Det er ikke sådan, at vi tager vores hidtidige prognose og smider den i skraldespanden, men situationen gør, at de ventede rentefald formentlig ikke bliver helt så udtalt som ellers,« forventer han.
Dermed vil mange hundrede tusinde danske boligejere altså komme til at betale mere for deres realkreditlån end ellers.
Søren Kristensen peger desuden på, at Donald Trump har lagt op til at få bygget toldmure op omkring USA – også over for Europa.
»De signaler, som vi hører lige nu fra EU, går på, at man denne gang er klar til at reagere både hurtigere og kraftigere end sidste gang,« siger Søren Kristensen.
Han forklarer, at da Donald Trump i sin første embedsperiode lagde told på stål og aluminium fra Europa, svarede EU igen ved at smække told på whisky og Harley Davidson-motorcykler.
»Alt peger på, at der er en handelskonflikt på vej mellem USA og Europa. Det kan godt gå hen og blive dyrt, og det vil betyde, at de varer og ydelser, som vi får ind fra USA, også vil blive berørt,« siger Søren Kristensen.
»Det vil også ramme den danske inflation,« slår Søren Kristensen fast.
Hvilke områder kan man forestille sig, at EU vil kigge på i forhold til at lægge told på importen fra USA?
»Det er rigtig mange forskellige ting, men det kunne blandt andet være en række serviceydelser fra eksempelvis amerikanske techgiganter og streamingtjenester,« siger Søren Kristensen.
»EU vil jo nok i udgangspunkt forsøge at ramme amerikanske virksomheder i et forsøg på at afskrække, og så vil man forsøge at gøre noget, der rammer europæiske forbrugere og virksomheder mindst muligt,« forklarer han.
Man kan altså forestille sig, at EU vil overveje at lægge told på eksempelvis et Netflix-abonnement?
»Det er ikke nødvendigvis fordi, at jeg tror, at det vil ske, særligt ikke fordi det vil ramme mange forbrugere, men i teorien kunne man sagtens lave told på den slags« siger Søren Kristensen.
Artiklen er oprindelig udgivet af B.T.
