Citi ser vildt tronskifte på aktiemarkedet


De har i årevis trukket det amerikanske aktiemarked fra rekord til rekord, men nu er luften ved at gå ud af de såkaldte 'Magnificent Seven'-aktier.
Sådan lyder det opsigtsvækkende budskab fra strategerne fra storbanken Citi, der henviser til de syv amerikanske tech-mastodonter Nvidia, Amazon, Apple, Microsoft, Meta Platforms, Tesla og Alphabet, skriver Bloomberg News.
I bankens optik er begrebet 'De fantastiske Syv' reelt dødt, efter at de syv tech-giganter i 2026 har klaret sig ringere i forhold til det brede marked. Magten er i stedet ved at skifte til en bredere gruppe af selskaber, mener analytikerne.
I stedet bør investorer rette blikket mod en langt bredere gruppe af selskaber, som i stigende grad driver både indtjeningsvæksten og kursstigningerne i det amerikanske S&P 500-indeks.
Citi-strategen Scott Chronert og hans team anbefaler at fokusere på en såkaldt 'vækstklynge'. Gruppen omfatter både de største teknologiselskaber og en lang række selskaber, der er en del af udbygningen af infrastrukturen omkring kunstig intelligens.
Samlet står selskaberne i vækstklyngen for mere end halvdelen af markedsværdien i S&P 500 og leverer knap 48 pct. af selskaberne samlede indtjening.
»Magnificent Seven er død som begreb til at vurdere dynamikken blandt store vækstselskaber,« forklarer Scott Chronert i en analyse om selskaberne, der i de senere år været en afgørende drivkraft bag rekordstigningerne på det amerikanske aktiemarked.
I 2026 har Bloomberg-indekset for de syv selskaber imidlertid klaret sig dårligere end det brede marked. Investorerne har i stigende grad flyttet penge over i andre sektorer og selskaber, som ventes at få gavn af de massive investeringer i AI.
Samtidig er sammenhængen mellem kursudviklingen i de syv aktier blevet svagere:
Microsoft og Meta Platforms er faldet som følge af investorernes tvivl om, hvorvidt selskabernes milliardinvesteringer i datacentre og anden AI-infrastruktur vil give et tilstrækkeligt afkast.
Apple er derimod steget 23 pct. i år. Fremgangen skyldes blandt andet lettelse over, at selskabet ikke har kastet sig ind i det omfattende kapløb om at opføre datacentre, vurderer det store finanshus.
Citi afskriver kort sagt ikke de absolut største selskaber fuldstændig, men vurderer dem nu individuelt på deres fundamentale regnskaber i stedet for som en samlet gruppe.
Så meget er Magnificient Seven-aktierne steget i år:
Nvidia: +7,5 pct.
Amazon: +9,2 pct.
Apple: +23,4 pct.
Microsoft: -16,4 pct.
Meta Platforms: -0,5 pct.
Tesla: - 13 pct.
Alphabet: 10,2 pct.
Til sammenligning er det teknologitunge Nasdaq-indeks steget 10,2 pct., mens det brede S&P 500-aktieindeks er steget 9,4 pct.