Den røde farver er altdominerende på det danske aktiemarked tirsdag middag, og eliteindekset har retning mod største fald i år.

Samtlige C25-aktier er i rødt - mindst ramt er Carlsberg, mens Ambu er hårdest ramt. Blandt samtlige aktier på børsen i København er kun 15 aktier i grønt.

C25-indekset herhjemme falder med 2,4 pct. tirsdag middag og læner sig dermed op ad årets hidtil største fald på 2,6 pct. fra 11. maj. Mandag bød også på fald - dog et mere moderat fald på 0,8 pct.

Det var primært den afgående tyske forbundskansler, Angela Merkel, der mandag sendte markedet ned. Hun var ude at sige, at den seneste udvikling i covid-19-tilfælde er det værste, der hidtil er set i Tyskland. Det gav usikkerhed om risikoen for nye nedlukninger i den største økonomi i Europa.

- Markedet er coronaramt kan man sige, siger senioraktiehandler i Jyske Bank Martin Munk til MarketWire. Han vurderer også, at udsigten til hævede renter i USA efter Powells nominering til at fortsætte som formand for Federal Reserve spiller en rolle.

- Generelt er der tirsdag et bredt "sell off", der ikke er båret af selskabsspecifikt nyt, siger aktiehandleren.

Carlsberg, Unibrew, ISS, Lundbeck og Chr. Hansen er de fire øverste aktier i indekset, og de falder alle mindre end 1 pct. I bunden ligger aktierne i Novo Nordisk, DSV, Demant og Ambu med fald på 3 pct. eller mere.

På selskabsfronten er der nyt fra Vestas. Vindmølleselskabet kan meddele, at man er klar med en ny mølle på Enventus-platformen. Selskabet udvider med en ny mølle, V162-6.8 MW, der i en optimeret version kan leveres med en kapacitet på op til 7,2 megawatt.

Mandag lukkede Vestas-aktien nederst i C25-indekset med et fald på 2,5 pct., efter at selskabet i weekenden meddelte, at det har været udsat for et cyberangreb.

Indtil videre kendes det præcise omfang ikke, men det lader til kun at have ramt internt hos Vestas, der mandag meddelte, at driften hos tredjepart tilsyneladende ikke var ramt.

Tirsdag middag er Vestas-aktien faldet yderligere 2,1 pct. til 214,00 kr.

Bankerne kan glæde sig over udsigten til rentestigninger, hvilket vil gavne kerneforretningen. Renten er steget støt over de sidste handelsdage, og mandag aften steg renten yderligere i USA, da landets præsident, Joe Biden, nominerede Jerome Powell til en ny fireårig periode som øverste chef for den amerikanske centralbank, mens den anden kandidat, demokraten Lael Brainard, blev nomineret til næstformand.

Blandt markedsdeltagerne anses Jerome Powell som det sikre valg og samtidig som værende fortaler for en mindre lempelig pengepolitik end Lael Brainard.

I C25 falder Danske Bank 1,3 pct. 113,80 kr. Nordea falder 1,4 pct. til 80,09 kr., Jyske Bank sætter sig 0,6 pct. til 336,10 kr., og Sydbank falder 1,4 pct. til 1,4 pct.

ISS har fået konkurrentnyt. Det britiske cateringselskab Compass Group skuffer med driftsindtjeningen i det forskudte helår, hvor den underliggende omsætning fortsat ligger betydeligt under niveauet fra før pandemien.

Den underliggende omsætning udgjorde i fjerde kvartal 88 pct. af omsætningen i fjerde kvartal 2019, og i helåret blev den underliggende omsætning på 77 pct. af niveauet for 2019.

For helåret landede driftsresultatet på 811 mio. pund, hvilket er lidt under analytikerkonsensus indsamlet af Bloomberg News på 815,8 mio. pund.

ISS lægger sig i den øvre halvdel af indekset med et fald på 0,7 pct. på 124 kr.

.\˙ MarketWire