Det danske allergiselskab ALK-Abelló udvider sin topledelse og gør nogle strategiske nøglemarkeder til en del af selskabets allerøverste ledelse.
Fra 1. oktober kommer Europa og Nordamerika således til at være direkte repræsenteret i topledelsen hos ALK, eftersom Flora Beiche-Scholz bliver en del af topledelsen med titel som excecutive vice president med øverste ansvar for ALKs kommercielle aktiviteter i Europa. I topledelsen vil der også komme til at indgå en excecutive vice president for de kommercielle aktiviteter i Nordamerika.
»Eksekveringen af Allergy+-strategien forløber planmæssigt, og vi viser fortsat god fremdrift med nye lanceringer og markedsudvidelser. Med lanceringen af tabletter til børn og adrenalinnæsesprayen i både Europa og Nordamerika vil en fortsat stærk forretningsmæssig eksekvering være afgørende,« udtaler adm. direktør Peter Halling og tilføjer:
»Der er klare overlap på produktniveau, men der er store forskelle i hver regions størrelse, muligheder og udfordringer, og vi har derfor besluttet, at disse strategisk vigtige regioner skal være en del af ledelsesteamet. Derudover vil området ’Internationale markeder’ referere direkte til mig.«
Den endelige kandidat til posten som leder af den kommercielle afdeling i Nordamerika er dog ikke fundet endnu, men i mellemtiden vil selskabet nuværende kommercielle koncerndirektør Søren Niegel udfylde den post.
Han kommer dog til at forlade ALK-Abelló, når der er fundet en permanent afløser:
»Søren har gennem mere end 10 år bidraget markant til ALK’s overordnede ledelse og succes. Han spillede en afgørende rolle i forbindelse med tilpasningen af vores globale salg- og marketingaktiviteter, der understøttede etableringen af vores SLIT-tabletter som standardbehandling for mennesker med alvorlige respiratoriske allergier. Vi sætter utroligt stor pris på hans bidrag til ALK og ser frem til hans fortsatte indsats i den midlertidige stilling som EVP for kommercielle aktiviteter i Nordamerika,« udtaler Per Halling.
ALK’s øverste ledelse består herefter af:
- Peter Halling, President & CEO (administrerende direktør)
- Claus Steensen Sølje, EVP & CFO (koncern- og finansdirektør)
- Henriette Mersebach, EVP, R&D (koncerndirektør for forskning og udvikling)
- Christian G. Houghton, EVP, Product Supply (produktionsdirektør)
- Flora Beiche-Scholz, EVP, Commercial Operations Europe (Direktør for ALK’s kommercielle aktiviteter i Europa)
- Søren Niegel, EVP, Commercial Operations North America (Koncerndirektør for ALK’s kommercielle aktiviteter i Nordamerika (midlertidig)
- Lika Thiesen, EVP, Global People & Organisation (Direktør for HR)
- Jacob Glenting, SVP, Global Strategy & Corporate Development & Global Marketing (Direktør for global strategi og forretningsudvikling og marketing)
- Jan Engel, SVP, Global Quality (Global kvalitetsdirektør)
ALK-aktien er oppe med 29 pct. i år indtil videre.


Genialt: Det her kort skal du have


Stor guide: 57 geniale gaver

Beyond Meat steg næsten 150 pct.