Det danske biotekselskab Gubra og det svenske lægemiddelfirma Camurus har indgået en aftale om at udvikle en ny behandling til en sjælden hormonel sygdom kaldet hypoparathyreoidisme.
Behandlingen skal bygge på et hormon (PTH), som kroppen normalt bruger til at styre kalkbalancen. Gubra har udviklet en ny version af hormonet, mens Camurus bidrager med en teknologi, der gør, at medicinen virker i længere tid ad gangen.
Målet er, at patienterne kan nøjes med færre indsprøjtninger og få en mere stabil behandling i hverdagen.
Ifølge aftalen skal Camurus stå for den videre udvikling og senere salg af medicinen, mens Gubra får betaling i form af royalties, hvis behandlingen når på markedet.
Investorer reagerede indledningsvist ved at sende Gubra-aktien op med 1,9 pct., men den er siden faldet tilbage.

