Det danske IT-selskab Trifork har solgt en del af sine aktier i det unoterede danske teknologiselskab XCI til ATP.
XCI udvikler avancerede teknologiske løsninger til blandt andet politiet og efterretningstjenesterne, hvilket blandt andet omfatter måder at trække data ud af krypterede platforme.
Ifølge meddelelsen vil salget af aktier medføre en betydelige kontantbetaling til Trifork, som vil blive bogført i 4. kvartal.
»Jeg er glad for, at Trifork Labs fortsætter med at bygge videre på sin stærke historik med tidlige investeringer i disruptive teknologivirksomheder med endnu en delvis exit. Historisk har Labs bidraget til at finansiere koncernens vækst, opkøb og direkte udbytte til aktionærerne. Vi er overbeviste om, at den nuværende portefølje vil skabe yderligere succeshistorier og værdi for Trifork Groups aktionærer,« udtaler Jørn Larsen, CEO for Trifork Group.
Helt konkret har Trifork solgt 8,4 pct. af sine aktier i XCI til ATP. Dermed ejer ATP nu 38,4 pct. af aktierne i selskabet.
Trifork fortsætter som aktionær med en ejerandel på 5 pct. mod tidligere 13,4 pct.
Du kan blive klogere på Trifork og XCI i podcasten Millionærklubben CEO.

