Henter kommentarer

Dansk pensionsgigant spår nyt, stort aktieudsalg – søger ly i bestemte dele af markedet


Vi kan stå over for brede kursfald på 20-30 pct.

Det er budskabet fra chefstrateg Tine Choi Danielsen fra den danske pensionskæmpe, PFA, ifølge Finans. Her mener man, at indtjeningsforventningerne for i år og næste år er for høje. Hvis selskabernes indtjening begynder at skuffe, kan det sætte aktie i et nyt, stort aktieudsalg.

Læs også: Drømmeaktie har givet astronomisk afkast

»Vi venter, at vi skal igennem en kortere recession, som blandt andet bliver udløst af den eskalerende energikrise. Derfor har vi drejet vores portefølje over mod mere defensive aktier som medicin, stabilt forbrug og forsyning,« fortæller hun til Finans.

PFA er ikke de eneste, der er skeptiske omkring udviklingen på markedet. investeringsbanken Goldman Sachs vurderer, at den seneste tids kursstigninger har været et såkaldt bear market rally, dvs. en mindre optur i en større nedadgående bevægelse.

Storbanken tror med andre ord på, at aktierne skal længere ned.

»Det rally, vi har oplevet siden 22. juni, har i vores optik været et bear market rally. Varigheden og størrelsen har ikke været usædvanlig i forhold til historikken. Vi forventer yderligere svaghed og ujævne markeder forude, før den endelig bund etableres,« lyder budskabet i en ny analyse fra banken, ifølge Børsen.

Læs også: Nordnet: Disse aktier kan virke absurd billige

Læs også: 3 mulige aktieperler: 'Jeg synes, at aktien er alt for billig'